Świat nauki (archiwalne artykuły)

Archeolodzy poinformowali o odkryciu pozostałości portu starożytnego fenickiego miasta Tharros na Sardynii - donosi serwis internetowy ANSA. Odkrycia dokonano w lagunie Mistras w odległości kilku kilometrów od ruin miasta Tharros, położonych na Półwyspie San Marco nad Zatoką Oristano na zachodnim wybrzeżu wyspy.
Naukowcy długo uważali, że pierwszymi zwierzętami, które posiadały palce, były tetrapody - wczesne, prymitywne czworonogi lądowe. Najnowsze badania dowodzą jednak, że zaczątkowe palce pojawiły się już u prehistorycznej ryby Panderichthys. Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym wydaniu tygodnika "Nature".
Do końca października można nadsyłać prace na konkurs zorganizowany przez Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej zatytułowany "To jest mały krok człowieka, ale wielki krok ludzkości".
Mutacje w genie EYS są odpowiedzialne za większość przypadków groźnej choroby siatkówki oka - retinopatii barwnikowej - informują na łamach pisma "Nature Genetics" naukowcy z Wielkiej Brytanii.
Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła w środę rok 2009 rokiem goryla. Dzięki temu ta zagrożone wyginięciem największa z małp naczelnych może zostać objęta lepszą ochroną.
Czy ssaki czeka los dinozaurów? Na razie to zbyt czarna prognoza. Ale naukowcy ostrzegają: jednej czwartej gatunków ssaków świata grozi wyginięcie. Według badań przeprowadzonych w ponad 130 krajach, na liście zagrożonych znajduje się 1141 spośród 5487 gatunków wodnych i lądowych ssaków.
W Iranie archeolodzy odkryli na cmentarzysku sprzed 3000 lat niezwykłą klamrę pasa z motywem śpiącego dwugarbnego wielbłąda - donosi serwis internetowy Press TV.
Czy monokryształy można hodować? Dlaczego dioda świeci? Czym są półprzewodniki i jak wyglądają urządzenia do ich otrzymywania i badania? Odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy pokazu "Półprzewodniki - źródła prądu i światła", który w ramach XII Festiwalu Nauki w Warszawie zorganizował Zakład Fizyki Ciała Stałego (ZFCS) Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW.
Sonda Cassini przeleci w czwartek koło jednego z księżyców Saturna. Minie go w odległości zaledwie 25 kilometrów od powierzchni. Przelot sondy koło Enceladusa zaplanowany jest na 9 października.
Odkryto pierwszy popularny wariant genu silnie związany z wadą rozwojową - rozszczepem wargi - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature Genetics".
Tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, Japończyk Toshihide Maskawa, nie ma paszportu, żeby polecieć do Szwecji na uroczyste wręczenie nagród - zdradziła w środę jego żona.
Śpiewanie dla wybranki serca sprawia przyjemność również śpiewakowi - wykazały najnowsze badania na małych australijskich ptaszkach, zeberkach. Informację na ten temat podaje pismo "PLoS ONE"
Badania archeologiczne prowadzone w południowo-wschodnim Iranie doprowadziły do odkrycia pozostałości warsztatu metalurgicznego sprzed 5400 lat - donosi serwis internetowy Press TV.
8 października 1943 roku w pobliżu Grenlandii, po ataku niemieckiego U-boota, zatonął polski niszczyciel ORP Orkan. Zginęło 177 członków załogi, uratowano 44 marynarzy.
Wykształceni dwudziesto- i trzydziestolatkowie to najbardziej świadoma ekologicznie część polskiego społeczeństwa – tak wynika z badania przeprowadzonego przez IQS and QUANT Group na zlecenie Ministerstwa Środowiska.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności