
Po raz kolejny okazało się, że bez pomocy Natury nowoczesna nauka nie ma szans. Używając białka z kurzego jajka jako matrycy, naukowcy zsyntetyzowali nieorganiczne, silnie magnetyczne nanorurki, donosi "Chemical Communications".

Pierwsze w Polsce od stu lat miodobranie z barci odbyło się we wtorek w lasach Spalskiego Parku Krajobrazowego (Łódzkie). Specjalnie wyszkoleni bartnicy zebrali z jednej barci ok. 3 kg miodu.

Znalezione w kopalni złota bakterie potrafią żyć w całkowitej izolacji i mogą pomóc w zrozumieniu ewentualnego życia poza Ziemią-informuje "New Scientist".

Greccy archeolodzy pracujący na dnie morskim u wybrzeży wyspy Kythnos na Morzu Egejskim odkryli posąg z czasów rzymskich wbudowany w pozostałości zatopionego starożytnego portu - donosi serwis internetowy San Diego Tribune.

14 października 1773 roku na mocy uchwały sejmu rozbiorowego powstała Komisja Edukacji Narodowej, centralny organ władzy oświatowej powołany dla zreorganizowania szkolnictwa w Polsce. W tym roku mija 235 lat od tego wydarzenia.

Kosmologia to młoda nauka fizyczna, której najgwałtowniejszy rozwój miał miejsce w XX wieku. Teraz w dobie wspaniałego rozwoju technik obserwacyjnych, ta nauka oferuje nam obraz pełnego piękna i tajemnic Wszechświata, w którym żyjemy.

16 października przypada 30. rocznica wyboru Jana Pawła II. Wybrany w trzecim dniu konklawe kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch.

Ryzyko związane z planowaną budową elektrowni węglowej w Lubminie nad Morzem Bałtyckim, która ma obsługiwać gazociąg Nord Stream jest zbyt duże - alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Elektrownia zanieczyści toksycznymi substancjami środowisko i będzie zagrażać nie tylko niemieckiemu Lubminowi, ale także polskiemu wybrzeżu.

Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (Lubuskie) zaczynają tętnić życiem. Rozpoczęła się coroczna koncentracja nietoperzy, które spędzą tam zimę - poinformował st. specjalista Łagowskiego Parku Krajobrazowego i rezerwatu przyrody "Nietoperek", Władysław Kwela.

Badania niezwykłego miecza odnalezionego w zachodniej Grecji w grobie wojownika z Mykenów sprzed ponad 3000 lat ujawniły, że broń pochodzi z Półwyspu Apenińskiego - donosi serwis internetowy Howrah.

Podświetlany ekran dotykowy i rysik do robienia notatek to nowe elementy, które pojawią się w trzecim z kolei modelu urządzenia firmy Sony, służącego do czytania książek w wersji elektronicznej.

W Kanadzie odkryto kości najmniejszego dinozaura Ameryki Północnej, który miał rozmiar dzisiejszej kury. Wygląd oraz przypuszczalne zwyczaje zwierzęcia - rekonstruują naukowcy w artykule na łamach pisma "Cretaceous Research".

Spektaklem teatru Witkacego nad Morskim Okiem rozpoczną się w sobotę obchody związane ze stuleciem najstarszego schroniska w polskich Tatrach. "Głównym wydarzeniem obchodów będzie spektakl w reżyserii Andrzeja Dziuka pt. Odsłonięcie Morskiego Oka.

Białe dachy szklarni w hiszpańskiej prowincji Almeria odbijają tyle światła słonecznego, że w okolicy obniżyła się temperatura. - informuje "New Scientist".

Po raz pierwszy od pół wieku w Renie w Bazylei złowiono łososia - poinformowały w środę szwajcarskie władze.