
Ekipa inżynierów z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie pojedzie do ośrodka Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą. Pomogą naprawić uszkodzenia w akceleratorze LHC - poinformował dyrektor instytutu prof. Marek Jeżabek.

Bonobo, gatunek małp blisko spokrewniony z szympansami, bardzo długo uważany był przez naukowców za odznaczający się bardzo pokojowym usposobieniem. Najnowsze badania dowodzą jednak, że bonobo posuwają się agresywnych zachowań, takich jak polowania na inne małpy - informują naukowcy w "Current Biology".

25 najlepszych rozwiązań i technologii środowiskowych, które zostały wdrożone i przyniosły efekty ekologiczne, ekonomiczne i społeczne zostanie zaprezentowanych na wystawie "Polska nauka i innowacje dla Środowiska" podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2008 (Poznań, 27-30 października) oraz Międzynarodowych Targów Technologii środowiskowych POLLUTEC 2008 (Lyon, 2-5 grudnia) - informuje Izabela Ratman-Kłosińska z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

Zakończył się drugi sezon prac w Tell er-Retaba, stanowisku badanym pod kierunkiem dr. Sławomira Rzepki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. W starożytności miejsce to miało strategiczne znaczenie, strzegąc szlaku łączącego Egipt z Syropalestyną.

W niedzielę wystrzelono sondę IBEX, której zadaniem będzie badanie samego skraju Układu Słonecznego, czyli miejsca, gdzie wiatr słoneczny zderza się z materią międzygwiazdową - poinformowała NASA.

Francuska firma Heuliez, we współpracy z firmą Michelin i operatorem telefonii komórkowej Orange, przygotowuje się do wypuszczenia na rynek przyszłościowego, elektrycznego samochodu o nazwie Will.

Przedstawiciele państw członkowskich Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) będą we wtorek w Genewie uroczyście inaugurować działalność nowego potężnego akceleratora cząstek elementarnych LHC. Tymczasem instalacja wciąż jest w naprawie po awarii 19 września, zacznie działać na wiosnę.

Zakopane obchodzi 75-lecie nadania mu praw miejskich. "Z historią naszego miasta związane są wspaniałe postaci artystów, twórców, naukowców, noblistów, którzy tutaj przebywali" - powiedział burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher.

Mała planetoida, która ponad tydzień temu zderzyła się z Ziemią, była obserwowana przez satelity szpiegowskie Stanów Zjednoczonych - poinformowała NASA.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest uwarunkowane genetycznie. Naukowcy z Niemiec odkryli wariant sekwencji odpowiedzialny za zwiększenie ryzyka tej choroby. Wyniki opublikowano na łamach pisma "Nature Genetics".

Wzrost średnich temperatur zaledwie o 2 stopnie Celsjusza może mieć zgubny wpływ na populacje kangurów, zwierząt będących ikoną Australii - informuje pismo "Physiological and Biochemical Zoology".

Naukowcy ze Szwecji odkryli u myszy populację komórek macierzystych, które mogą się dzielić i dawać początek wszystkim rodzajom komórek mieszka włosowego - czytamy na łamach najnowszego numeru pisma "Nature Genetics".

Zespół bułgarskich archeologów odkrył w zachodniej Bułgarii niezwykłe mozaiki z okresu bizantyńskiego - donosi serwis internetowy Novinite.

Ślady stóp zwierzęcia sprzed 570 mln lat są najstarszymi, jakie dotąd udało się odkryć paleontologom. Znalezisko zaprezentowano na październikowej sesji Geological Society of America w Houston

Uwaga! Niebawem z cukierniczek może zacząć masowo znikać ich zawartość - cukier, który w specjalnych ogniwach paliwowych można wykorzystać zamiast tradycyjnych baterii, jako źródło energii elektrycznej dla niewielkich urządzeń typu odtwarzacz MP3, donosi "Energy & Environmental Science".