
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przestrzegł w poniedziałek przed stawianiem znaku równości między stalinowskim ZSRR a hitlerowskimi Niemcami.

W mózgu osób, które popełniły samobójstwo dochodzi do wyłączenia genu, który wpływa na stany lękowe i nastrój - o wynikach kanadyjsko-węgierskich badań informuje pismo "Biological Psychiatry".

Lasy pokrywają 42 proc. obszaru Unii Europejskiej, czyli ok. 177 mln ha, a produkcja drewna wzrosła o 20 proc. pomiędzy 2001 a 2006 rokiem - poinformowało w poniedziałek unijne biuro statystyczne Eurostat.

Pozostałości dwóch starożytnych świątyń sprzed około 3000 lat zostały odkryte przez archeologów w Peru - donosi serwis internetowy Andina. Odkrycia dokonano na terenie archeologicznego kompleksu Collud- Zarpan w dolinie Lambayeque, znajdującego się w prowincji Chiclayo w północnym Peru.

Powołania nowych rezerwatów w części gospodarczej Puszczy Białowieskiej chcą ekolodzy z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot w miejscach, gdzie wykryli stanowiska kilku gatunków chronionych chrząszczy.

Nawet 10 proc. użytkowników przenośnych odtwarzaczy muzyki ryzykuje trwałe uszkodzenie słuchu - wynika z badań Komitetu Naukowego UE ds. Pojawiających się i Nowo Rozpoznanych Zagrożeń dla Zdrowia (SCENIHR).

Młode, gorące planety wielkości Ziemi mogą być łatwiejsze do zaobserwowania niż do tej pory sądzili astronomowie. Takie wnioski wynikają z badań amerykańskiej profesor geologii z Massachusetts Institute of Technology.

Geny p53 i Pten są zaangażowane w rozwój groźnych guzów mózgu - glejaków, donoszą na łamach pisma "Nature" naukowcy z USA, wskazując jednocześnie na potencjalny cel terapii.

Unia Europejska powinna być solidarna w sprawie projektu budowy Gazociągu Północnego, by zabezpieczyć swe interesy polityczne i ekologiczne - przekonywał w czwartek eurodeputowany Marcin Libicki uczestników konferencji nt. zagrożeń związanych z tą inwestycją.

Rodzaj neuronalnego metronomu pomaga rybom zapamiętać rytm na długi czas - informują naukowcy z USA na łamach tygodnika "Nature". Jeszcze długo po zakończeniu stymulacji przez rytmiczny bodziec ryby rytmicznie machają ogonami.

Zespół japońskich naukowców odkrył w Syrii pozostałości miejsca kremacji zwłok sprzed 8500 lat - donosi serwis internetowy Mainichi Daily News.

Dzięki naukowcom z Centrum Doskonałości Wicomm Politechniki Gdańskiej, na rynku pojawią się oryginalne polskie technologie bezprzewodowe. Na targach Technicon Innowacje 2008 w Gdańsku zaprezentowano m.in. trzy wynalazki gotowe do wdrożenia w praktyce gospodarczej.

Paleontolodzy bardzo długo zastanawiali się nad funkcją ogromnych kostnych czubów, które dinozaury kaczodziobe nosiły na głowach.

Amerykańska sonda Messenger, podążająca w kierunku Merkurego, osiągnęła kilka dni temu największą prędkość względem Słońca, nieco ponad 60 kilometrów na sekundę.

Nowa metoda określania DNA pozwoli na znaczne przyśpieszenie wykrywanie sprawców np. gwałtów. Metodę tę, wykorzystującą ultradźwięki, opracowali naukowcy z Uniwersytetu Lund w Szwecji we współpracy z kolegami z Uniwersytetu Virginia w USA.