
Skonstruowany przez Brytyjczyków termometr jest tak mocny, że wytrzymuje eksplozję materiału wybuchowego i pozwala rejestrować dane o jej temperaturze - informuje "New Scientist".

Chłopcy, którzy mają konkretną odmianę pewnego genu częściej niż inni wpadają w tzw. "złe towarzystwo".

Nagrodę Nobla 2008 z fizyki otrzymali Amerykanin Yoichiro Nambu i dwóch Japończyków - Makoto Kobayashi i Toshihide Maskawa za badania nad zjawiskiem złamania symetrii w fizyce cząstek elementarnych.

Już po raz sto dziesiąty rozpoczął się w Paryżu Światowy Salon Samochodowy. W tym roku konstruktorzy kuszą widzów 90 nowymi modelami pojazdów, wśród których aż jedna trzecia napędzana jest ekologiczną energią - elektryczną lub hybrydową.

Jedzą śmieciowe jedzenie, są grube, wcześnie zachodzą w ciążę, umierają młodo i to gwałtowną śmiercią - oto jakie życie wiodą niedźwiedzie baribale na obrzeżach amerykańskich miast.

Tajemnicza forteca, grobowce z epoki pre- Inkaskiej i Wodospad Polonia to kolejne sukcesy polskich badaczy na dnie Kanionu Colca. W Warszawie podsumowano Polsko-Amerykańsko- Peruwiańską Wyprawę Badawczą COLCA-CONDOR 2008.

Układ Słoneczny - kosmiczne środowisko Ziemi. Dr Krzysztof Ziołkowski, astronom i fizyk z Centrum Badań Kosmicznych PAN, zaplanował podczas XII Festiwalu Nauki kilka wykładów o słońcu, planetach i kosmosie.

Badanie genów zwykłej domowej myszy może pomóc ustalić trasy migracji ludzi, na przykład najazdów Wikingów. Naukowcy z brytyjskiego York University przebadali DNA myszy domowych ze 100 miejsc na terenie Wielkiej Brytanii.

Delfiny z japońskiego delfinarium dorobiły się brzuchów i ich akrobacje przestały być widowiskowe. Dlatego musiały przejść na niskotłuszczową dietę - poinformowali przedstawiciele Kinosaki Marine World, w prefekturze Hyogo.

Archeolodzy odnaleźli w Egipcie fragment wielkiego posągu Ramzesa II, wykutego w różowym granicie - donosi serwis internetowy Telegraph UK. Odkrycia dokonano na stanowisku w Tell Basta, miejscowości położonej w północnej części kraju w delcie Nilu, w odległości około 80 kilometrów na północ od Kairu.

Państwo polsko-litewskie do wybuchu powstania Chmielnickiego w 1648 roku nie prowadziło żadnej konsekwentnej polityki wobec Kozaków. Elity polityczne Rzeczypospolitej nie widziały w starszyźnie kozackiej partnera rozmów.

Województwo śląskie to rejon potencjalnych odkryć szczątków dinozaurów - zapewniali paleobiolodzy podczas konferencji "Śląskie dinozaury nie tylko z Krasiejowa" na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu (Śląskie).

Profesor Aleksander Wolszczan jest wymieniany wśród głównych kandydatów do tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, która zostanie przyznana w najbliższy wtorek. Jak pisze niedzielny sztokholmski dziennik "Dagens Nyheter", polski astronom może otrzymać Nobla za odkrycie pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego.

MikroRNA (miRNA) - krótkie jednoniciowe cząsteczki RNA, które regulują ekspresję genów, najprawdopodobniej powstały w procesie ewolucji znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono - informują na łamach pisma "Nature" naukowcy z USA.

Przedstawiciele państw członkowskich Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) spotkają się 21 października w ośrodku badawczym pod Genewą, żeby oficjalnie dokonać otwarcia akceleratora cząstek LHC.