Świat nauki (archiwalne artykuły)

Zmiany klimatu spowodowane są aż w 80 proc. przez działalność człowieka - wynika z 4. Raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).
Brazylijskie mrówki Forelius pusilius to pierwsze owady, u których stwierdzono zdolność do poświecenia życia dla bezpieczeństwa mrowiska - nawet gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia
2 października 1938 roku oddziały Wojska Polskiego dowodzone przez gen. Władysława Bortnowskiego witane owacyjnie przez liczną ludność polską zajęły część Śląska Cieszyńskiego zwaną Zaolziem.
Wyniki najnowszych badań polskich specjalistów uczestniczących w misji egiptologiczno-konserwatorskiej w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie przedstawi 2 października w Toronto kierownik misji dr Zbigniew Szafrański, zastępca dyrektora Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Wykład odbędzie się w Królewskim Muzeum Ontario w Toronto.
O najważniejszych momentach z działalności Lecha Wałęsy, nadziei dla Polaków jaką przyniosła informacja o przyznaniu mu Pokojowej Nagrody Nobla i odesłaniu do historii komunizmu mówiono w poniedziałek podczas uroczystości z okazji 25 rocznicy przyznania Wałęsie pokojowego Nobla.
Naukowcy z Japonii odkryli genetyczny czynnik ryzyka dla narkolepsji - informuje pismo "Nature Genetics". Chorzy na narkolepsję są wyjątkowo senni nawet podczas dnia, dochodzi u nich do osłabienia mięśni i innych poważnych zaburzeń.
Morze Białe nazwano także względu na jego grubą pokrywę lodową. Morze Żółte przybiera barwę lessu niesionego przez dopływające doń rzeki - m.in. Żółtą Rzekę.
Na świecie spada liczba popularnych do niedawna ptaków, alarmują ekolodzy. Co ósmy gatunek jest już na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem.
Archeolodzy odkryli w Macedonii grobowiec sprzed ponad 2300 lat, który może należeć do władcy starożytnego zaginionego miasta Pelagonia - donosi serwis internetowy Macedoniaonline.
W dwóch jaskiniach po wschodniej stronie Gibraltaru paleontolodzy odnaleźli szczątki zwierząt morskich, które najprawdopodobniej były częścią posiłku mieszkających tam neandertalczyków. Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym wydaniu tygodnika naukowego "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Stosunkowo niewielka liczba mężczyzn mogła mieć nieproporcjonalnie duży wpływ na pulę genową naszego gatunku - informuje "New Scientist".
Zużyte baterie i akumulatory będą obowiązkowo zbierane, segregowane i przetwarzane we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Od piątku wchodzi w życie nowa dyrektywa unijna w tej sprawie.
Gatunek ogromnych żółwi z Galapagos można odtworzyć krzyżując ze sobą ich bliskich krewnych. Ale może to potrwać nawet 100 lat.
Tajemnicze kamienne kręgi Stonehenge powstały 300 lat później, niż uważano do tej pory. Wskazują na to nowe badania metodą radiowęglową.
Komisja Europejska (KE) chce, aby do 2010 roku wszyscy Europejczycy mieli dostęp do szerokopasmowego internetu - poinformowała w czwartek komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności