
Fragment czaszki groźnego drapieżnego płaza sprzed 240 mln lat odkryto na Antarktydzie. Wyniki badań czaszki zwierzęcia ukazały się na łamach wrześniowej edycji "Journal of Vertebrate Paleontology".

Milimetrowej wielkości niesporczaki są pierwszymi zwierzętami, o których wiadomo, że mogłyby przetrwać w otwartej przestrzeni kosmicznej. Wyniki badań ukazały się na łamach pisma "Current Biology".

Szczury potrafią wyłącznie po zapachu rozpoznać konkretnego kota. Dzięki temu mogą stwierdzić, że na ich terytorium pojawił się nowy drapieżnik - dowodzą naukowcy z Australii na łamach pisma "Neuroscience and Biobehavioral Reviews".

Fragmenty bizantyjskich konstrukcji starożytnego miasta Tyritake na Ukrainie odkryli w tym sezonie archeolodzy Muzeum Narodowego w Warszawie - poinformowano w piątek na konferencji prasowej w Warszawie.

25 września 1953 roku funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wywieźli go z warszawskiego Pałacu Prymasowskiego do klasztoru w Rywałdzie, gdzie został internowany.

Rozpoczyna się ogrzewanie uszkodzonych elektromagnesów nadprzewodnikowych, działających w akceleratorze LHC w CERN.

Dinozaury na wiele milionów lat zapanowały na Ziemi nie dlatego, że ewolucja wyposażyła je w jakieś nadzwyczajne cechy. Najnowsze badania, opublikowane w tygodniku "Science", dowodzą, że przede wszystkim miały one dużo szczęścia.

Sonda Cassini wykonała fotografię dwóch niezwykłych księżyców Saturna - Prometeusza i Pan - krążących wokół planety po orbitach znajdujących się w systemie spektakularnych pierścieni drugiej co do wielkość planety Układu Słonecznego.

Tylko 5-10 proc. nowotworów złośliwych ma silne uwarunkowania dziedziczne. W pozostałych 90-95 proc. są one wypadkową słabszych czynników genetycznych oraz środowiskowych, jak styl życia, kontakt z toksynami, wirusami czy lekami - mówili onkolodzy na konferencji prasowej w Warszawie.

Akcelerator LHC (Large Hadron Collider - Wielki Zderzacz Hadronów), który uległ awarii, będzie znowu działał dopiero wczesną wiosną przyszłego roku - poinformował James Gillies z biura prasowego CERN.

W Helsinkach ogłoszono w środę raport międzynarodowej organizacji HELCOM, z którego wynika, że zatopiona w Bałtyku broń chemiczna traci swe groźnie właściwości, nie zagraża już skażeniem ani morzu ani też bałtyckim wybrzeżom.

Drzewa orzechowe emitują substancję chemiczną podobną do aspiryny, gdy coś zagraża ich zdrowiu - informuje serwis internetowy EurekAlert. Może to być system ostrzegania sąsiednich drzew o niebezpieczeństwie lub wielki, wspólny układ odpornościowy, twierdzą autorzy badań.

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w ruinach fortecy Inków w Peru, odkryli dużą ilość przedmiotów służących celom ceremonialnym - donosi serwis internetowy Living in Peru.

Na świecie spada liczba popularnych do niedawna ptaków, alarmują ekolodzy. Co ósmy gatunek jest już na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem.

100 nowych gatunków rekinów i płaszczek zostało opisanych i skatalogowanych, co pomoże w ochronie morskiej fauny - poinformowali australijscy naukowcy.