Świat nauki (archiwalne artykuły)

Zwycięska bitwa warszawska stoczona w sierpniu 1920 roku nie zakończyła wojny Rzeczypospolitej z Rosją Sowiecką. Sowieci szykowali się do nowej ofensywy. Mieli nadzieje, że ostatecznie pokonają "pańską" Polskę.
"Już w epoce lodowej ludzie znajdowali na Wyżynie Sandomierskiej przyjazny klimat, zwierzynę i krzemień niezbędny do produkcji narzędzi.
Skamieniały las sprzed milionów lat odkryto w kopalniach węgla kamiennego w Stanach Zjednoczonych - poinformował amerykańsko-brytyjski zespół naukowców.
Mała, automatyczna elektrownia atomowa może być źródłem energii dla bazy na Księżycu - pośredniej stacji w załogowej misji na Marsa - informuje serwis Discovery News. Astronauci mają się znaleźć na Księżycu w 2020 r.
Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską lub specjalnie przygotowanymi rowerami - w taki sposób Urząd Miasta chce w poniedziałek przekonać mieszkańców Warszawy do zostawienia aut w garażu w ramach Europejskiego Dnia bez Samochodu.
Wrony z Nowej Kaledonii wykazały się inteligencją niespotykaną nawet u szympansów - informuje "New Scientist". Alex Taylor z University of Auckland w Nowej Zelandii poddał sześć wron z Nowej Kaledonii serii testów.
Podsumowania sezonu wykopaliskowego 2008 Polskiej Misji Archeologicznej „Tyritake” dokona 19 września Muzeum Narodowe w Warszawie. Misja „Tyritake” ma na celu stworzenie parku archeologicznego i lokalnego muzeum poświęconego antycznemu greckiemu miastu.
Kanadyjscy astronomowie sfotografowali być może po raz pierwszy planetę pozasłoneczną w pobliżu gwiazdy podobnej do Słońca. Tak się wydaje, gdyż masa obiektu na zdjęciu oceniana jest na 8 mas Jowisza.
Przeciwbólowa terapia genowa będzie testowana na pacjentach cierpiących na przewlekłe bóle związane z rakiem - informuje serwis internetowy EurekAlert.
Zmniejszenie ilości substancji niebezpiecznych w bateriach i akumulatorach, ich właściwe zbieranie i recykling zakłada projekt ustawy o bateriach i akumulatorach, który przyjął we wtorek rząd.
Naturalna selekcja pływających w pierwotnej zupie związków chemicznych zaczęła działać zanim jeszcze pojawiło się życie - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Podczas budowlanych prac ziemnych prowadzonych w południowo-wschodniej części Cypru odkryto grobowiec sprzed 2500 lat z trzema sarkofagami - donosi serwis internetowy Cyprus Mail. Odkrycia dokonano w mieście Larnaka nad Morzem Śródziemnym, na placu budowy przy ulicy Demetri Liopetri.
17 września 1939 roku o godz. 3 nad ranem wojska sowieckie przekroczyły granicę Polski pod pretekstem obrony ludności ukraińskiej i białoruskiej przed Niemcami wobec "rozpadu państwa polskiego".
Ukazał się czwarty w roku 2008 numer czasopisma "Urania". Opublikowano w nim raport opracowany na potrzeby Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczący potrzeb polskiej astronomii w najbliższych kilkunastu latach.
Genetyczne testy, które mają wykryć ryzyko rozmaitych chorób, wcale nie przynoszą korzyści, twierdzi brytyjski ekspert.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności