Świat nauki (archiwalne artykuły)

Hiszpanie posadzą do 2012 roku 45 milionów drzew, żeby chronić swój kraj przed postępującym pustynnieniem. Program sadzenia drzew ogłosiło Ministerstwo Środowiska.
Opisana w podręcznikach biologii teoria ewolucji zębów, staje się nieaktualna - przekonują naukowcy z Czech na łamach pisma "Nature". Autorzy publikacji odkryli, że podczas rozwoju zarodkowego zęby aksolotla powstają z dwóch warstw komórek, a nie jednej jak dotychczas sądzono.
Archeolodzy odkryli w Peru preinkaski grobowiec, w którym odnaleziono szczątki złożonej w ofierze ciężarnej kobiety - donosi agencja Associated Press.
67. rocznica powstania "Russisches Kriegsgefangenen Arbeitslager", czyli obozu pracy dla jeńców radzieckich w KL Auschwitz minęła w poniedziałek. Niemcy traktowali jeńców radzieckich w wyjątkowo okrutny sposób. Spośród około 15 tysięcy osób przeżyła garstka.
"Często w skałach znajdujemy coś, co wygląda jak odciśnięty ślad zwierzęcia. Najczęściej są to tzw. "artefakty", czyli zjawiska przypominających tropy. Niektóre ślady budzą wątpliwości, jednak o wątpliwościach nie może być mowy, kiedy widzimy ścieżki pozostawione przez zwierzęta.
Dnia 22 września o godzinie 17:44 naszego czasu Słońce wstępuje w znak Wagi, mamy zrównanie dnia i nocy, a tym samym początek astronomicznej jesieni.
16 września 1988 r. w ośrodku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w podwarszawskiej Magdalence doszło do spotkania przedstawicieli władz komunistycznych, opozycji i Episkopatu. Uczestniczyli w nim m.in. gen. Czesław Kiszczak i Lech Wałęsa. Negocjacje rozpoczęte wówczas doprowadziły w konsekwencji do obrad "okrągłego stołu".
Glejak, najczęstszy guz mózgu dorosłych występuje w dwóch odmianach, wymagających różnego leczenia - informuje "New Scientist".
Według ekspertów Koalicji Klimatycznej - porozumienia organizacji pozarządowych zainteresowanych działaniami na rzecz ochrony globalnego klimatu - gdyby wszystkie gospodarstwa domowe wymieniły dwie tradycyjne żarówki (100W) na żarówki energooszczędne (21W), oszczędności w wykorzystaniu energii wyniosłyby 1990 MW w skali kraju, co stanowi aż 8 proc. wykorzystywanej mocy.
W strumieniach w okolicach Ryk i Stężycy pojawiły się azjatyckie czebaczki i trawianki. Zjadają pokarm i pożerają ikrę polskich ryb. Mogą też przenosić choroby i pasożyty, na które nasze gatunki nie są odporne, alarmuje "Dziennik Wschodni".
Archeolodzy odkryli w północnym Iranie cmentarz z czasów panowania Sasanidów zawierający ślady unikalnych rytuałów pogrzebowych - donosi serwis internetowy Press TV.
W momencie narodzin neandertalczycy mieli tak samo duże mózgi, jak ludzie współcześni. Wynika z tego, że kobiety neandertalskie musiały mieć podobnie trudne porody, jak przedstawicielki naszego gatunku - informują naukowcy w najnowszym numerze tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Badania nad genomem drożdży piwnych pozwalają lepiej poznać historię tego napoju i dają nadzieję na doskonalenie jego walorów- informuje pismo "Genome Research".
Różnice w środowisku naturalnym oraz stres (np. wysoka temperatura, promieniowanie ultrafioletowe) wpływają na ilości emitowanego do atmosfery metanu przez rośliny, donosi "Biology Letters".
Żuki gnojaki zostały potraktowane przez naturę sprawiedliwie: te samce, które mają duże rogi mają za to małe narządy płciowe. I odwrotnie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności