
Groby młodej kobiety i dwójki dzieci w różnym wieku, pochowanych zgodnie z tradycją skandynawską - w dużych jamach grobowych otoczonych rowami w drewnianych trumnach z metalowymi okuciami, znaleźli archeolodzy prowadzący prace w Dziekanowicach w Wielkopolsce.

Naukowcy oczekują przełomu w fizyce po zakończonych w środę próbach wprowadzenia do akceleratora LHC w CERN wiązek protonów; wiązka biegnąca zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jak i wiązka w przeciwnym kierunku przeszły cały obwód akceleratora.

19 marca 2008 roku polski teleskop-robot zarejestrował najjaśniejszy widziany przez człowieka błysk optyczny pochodzący z odległego wszechświata! Jak poinformowali twórcy eksperymentu "Pi of the Sky" - dr Lech Mankiewicz, dr Grzegorz Wrochna i prof. Aleksander Filip Żarneckił - wyniki obserwacji ukazały się właśnie w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature”.

Na komputerowej animacji, która pokazuje tylko kluczowe punkty ludzkiego ciała, zaskakująco łatwo jest ocenić czyjąś płeć, wiek i nastrój - informuje "New Scientist".

"Tylko tu możemy zobaczyć architekturę z okresu neolitu. Tam w podziemiach nic się nie zmieniło, patrzymy na nie oczami ludzi neolitu. To fantastyczne uczucie - jak w archeologii wizyta w grobowcu - gdzie od tysięcy lat czas nie płynie" - tak o kopalniach krzemienia pasiastego w rezerwacie "Krzemionki" koło Ostrowca Świętokrzyskiego mówi dr Jerzy T. Bąbel, prahistoryk i archeolog prowadzący tu badania naukowe.

Akcelerator LHC to jedyna w swoim rodzaju aparatura badawcza, niezwykle skomplikowana i zaawansowana technicznie. Do końca nie było wiadomo czy zadziała poprawnie - powiedział dziennikarzom w CERN szef zespołu inżynierów pracujących przy LHC Lyn Evans.

Teoria budowy materii jest jak układanka, w której niestety najprawdopodobniej brakuje ok. połowy elementów.

Ludzie mają wrodzone zdolności matematyczne, nawet jeśli nie umieją tego wyrazić za pomocą słów - dowodzą badania przeprowadzone przez amerykańskich i australijskich naukowców.

Zwierzątka uważane do tej pory za przykładnych monogamistów - norniki preriowe - okazały się o wiele bardziej otwarte na "wolne związki" niż do tej pory sądzono. W dodatku ok. 60 proc. ich potomstwa pochodzi ze związków "pozamałżeńskich".

Archeolodzy odkryli w południowym Egipcie cztery małe posągi przedstawiające sfinksa, mitologiczną postać lwa z ludzką głową - donosi serwis internetowy Yahoo News.

20 sierpnia 1943 r. podczas ataku na strażnicę Grenschuetzu we wsi Sieczychy koło Wyszkowa poległ Tadeusz Zawadzki "Zośka". Harcmistrz, podporucznik Armii Krajowej, bohater książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec" był odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

Naukowcy odkryli na Antarktydzie skamieniałe szczątki roślin i stawonogów, które świadczą, że kiedyś była ona cieplejsza i pokryta tundrą - poinformowała amerykańska Narodowa Fundacja Nauki.

19 sierpnia 1893 roku w Warszawie urodził się Stefan Starzyński, prezydent Warszawy w latach 1934-1939, ekonomista i publicysta. W tym roku mija 115 lat od tego wydarzenia.

Kraje południowego Pacyfiku zaapelowały do wspólnoty międzynarodowej z prośbą o pomoc dla ludności Tuvalu, polinezyjskiego państewka wyspiarskiego, które tonie.

Dzieci zaczynają zauważać negatywne emocje na twarzy od około 6 miesiąca życia - wynika z badań fińskich naukowców. Informację na ten temat zamieszcza serwis EurekAlert.