Świat nauki (archiwalne artykuły)

Groby szkieletowe sprzed kilku tysięcy lat odkryli archeolodzy podczas sierpniowych prac wykopaliskowych w Książnicach (Świętokrzyskie) - poinformował kierownik tamtejszych badań Stanisław Wilk.
Fragmenty miękkich tkanek tyranozaura, o odkryciu których donosili przed kilku laty naukowcy, to najprawdopodobniej nic innego, jak utworzony z bakterii osad - dowodzą badania polsko-amerykańskiego zespołu, których wyniki opublikowano na łamach pisma "Public Library of Science ONE".
Potoczne powiedzenie, że "pieniądze nie spadają z nieba" mija się z prawdą. Tak może powiedzieć właściciel meteorytu, który został sprzedany w Los Angeles za 36 tys. dolarów.
Warianty dwóch genów związanych z działaniem komórkowych kanałów jonowych są zaangażowane w rozwój choroby dwubiegunowej - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA na łamach pisma "Nature Genetics".
Władze indyjskiego miasta Bombaju wymyśliły doraźny sposób na śmierdzące wysypiska śmieci - rozpylają nad nim... perfumy.
Setki gatunków owadów i niektóre pająki potrafią oddychać pod wodą dzięki pokrywającym je włoskom, które utrzymują przy ciele pęcherzyk powietrza - informuje "Journal of Fluid Mechanics".
Zespół naukowców pracujących na stanowisku archeologicznym na południe od Jerozolimy odkrył gliniany garnek ze srebrnymi monetami sprzed 2000 lat - donosi serwis internetowy Independent Online.
Jeden z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych instrumentów obserwacyjnych, Kosmiczny Teleskop Hubble'a, należący do dwóch największych na świecie agencji kosmicznych, amerykańskiej NASA i europejskiej ESA, obchodzi właśnie swoje 18 urodziny oraz jubileusz związany z 100 000 okrążeniem Ziemi.
15 sierpnia 1988 r. górnicy z kopalni "Manifest Lipcowy" w Jastrzębiu rozpoczęli strajk, który zapoczątkował nową falę protestów społecznych w Polsce, przede wszystkim na Śląsku i na Wybrzeżu. W piątek przypada 20 rocznica tych wydarzeń.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz przewodniczący fińskiej fundacji John Nurminen Foundation Juha Nurminen i szwedzkiej fundacji Baltic Sea 2020 Björn Carlson, podpisali list intencyjny, którego głównym założeniem jest ograniczenie ilości fosforu w ściekach pochodzących z warszawskich oczyszczalni.
Na całym świecie płazy giną w zastraszającym tempie. Jak piszą naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences", być może mamy właśnie do czynienia z wielkim wymieraniem tych zwierząt.
Ruszył nowy wortal popularnonaukowy. Pod adresem www.archeologiaegiptu.pl można znaleźć materiały podejmujące szeroko pojętą tematykę starożytnego Egiptu.
Dzięki nowemu systemowi tłumiącemu hałas można będzie pozyskiwać więcej energii z siły wiatru - informuje serwis "EurekAlert". Dotychczas turbiny wiatrowe położone w pobliżu siedlisk ludzkich nie działały z pełną mocą ponieważ emitowały uciążliwy hałas o zbyt dużym natężeniu.
Znalezione przed trzema laty w Lisowicach kości sprzed milionów lat okazały się szczątkami dinozaura teropoda i gada ssakokształtnego - dicynodonta. O wynikach badań zespołu naukowców z Instytutu Paleobiologii PAN oraz Wydziału Biologii UW działającego pod kierownictwem prof. Jerzego Dzika poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie.
Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) przygotowuje się do czwartej i ostatniej już misji serwisowej Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności