Powstały dokładniejsze zegary atomowe

laser wzbódzający atomy

Naukowcom udało się znaleźć nową, bardziej dokładną metodę mierzenia czasu – informuje BBC Science News. Nowy zegar atomowy oparty na sieci optycznej jest trzy razy dokładniejszy niż inne zegary atomowe – myli się tylko o jedną sekundę na trzysta milionów lat.

Zegary atomowe od czasu ich stworzenia w latach 60. XX wieku uznawano za najdokładniejszy sposób pomiaru czasu. Użyto ich również do sformułowania definicji sekundy umieszczonej w Międzynarodowym Układzie Jednostek Miar (tzw. układ SI). Zegary atomowe do odmierzania czasu używają naturalnych drgań atomów, odliczając czas pomiędzy nimi. Do wprawienia atomów w wibracje używa się mikrofal.

W nowym zegarze atomowym zamiast mikrofal naukowcy stosują światło. "W naszych zegarach używamy laserów. Wiązki laserowe drgają szybciej niż promieniowanie mikrofalowe, więc dzielą czas na znacznie mniejsze części, co pozwala nam zmierzyć go jeszcze dokładniej" - powiedział dr Jerome Lodewyck z Obserwatorium Paryskiego. Nowa metoda pomiaru czasu może w przyszłości przyczynić się do zmiany definicji sekundy w układzie SI.

Naukowcy porównali działanie optycznego zegara atomowego z dotychczas używanymi i okazało się, że nowy zegar jest trzy razy dokładniejszy - "gubi" tylko jedną sekundę na 300 milionów lat. Badacze potwierdzili również, że dwa zegary optyczne pracujące równolegle, działają zgodnie i są bardzo stabilne.

Trwają prace nad stworzeniem jeszcze bardziej dokładnego urządzenia do pomiaru czasu - zegara jonowego. Taki zegar myli się jedynie o sekundę na kilka miliardów lat, ale ze względu na to, że jego działanie opiera się na pojedynczym jonie, zegar prawdopodobnie nie będzie wystarczająco stabilny, by używać go powszechnie. (PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2013-07-15 15:22:16
Komentarze
 
Polityka Prywatności