Świat nauki (archiwalne artykuły)

Dział
Odróżnianie dobra od zła i podjęcie najlepszej etycznie decyzji to zadanie, które na razie przerasta roboty.

Prowadzony od końca czerwca w katowickiej kopalni Wieczorek eksperyment podziemnego zgazowania węgla, czyli zamiany węgla w gaz, przebiega zgodnie z planem. Zdaniem ekspertów, zgazowanie węgla może być w przyszłości z powodzeniem stosowane w polskich kopalniach, zwłaszcza tam, gdzie wydobycie jest utrudnione lub pozostały resztki tego surowca.
Np. w jednej tonie zużytych telefonów komórkowych znajduje się m.in. 130 kg miedzi, 3,5 kg srebra i 340 g złota. Taka "ruda miejska" ze złomowanych urządzeń może być więc cennym źródłem surowców. Nad efektywnym odzyskiwaniem tych zasobów pracują polscy naukowcy.
Dzięki pracom badaczy z AGH i Politechniki Rzeszowskiej powstał prototyp cichego i niewidzialnego dla detektorów podczerwieni drona napędzanego wodorem. Taki latający pojazd może znaleźć zastosowanie np. w wojsku i policji. Może nie trzeba już w Polsce starych amerykańskich F-16.
Naukowcy z AGH w Krakowie tworzą materiał z wykorzystaniem grafenu, który umożliwi szybszy i bardziej ekologiczny przepływ prądu elektrycznego i może posłużyć do produkcji przewodów linii napowietrznych nowej generacji.
Studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Politechniki Warszawskiej połączyli siły, by zbudować łódź napędzaną tylko energią słoneczną. W lecie wystartują w międzynarodowych zawodach w Holandii.
Potrafiliśmy spiąć potęgę wynalazku, energię finansistów i pomoc państwa - powiedział premier Donald Tusk podczas środowej uroczystości z okazji rozpoczęcia produkcji polskiego grafenu. To historyczne i polskie osiągnięcie - mówił.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) odlicza dni do wystrzelenia obserwatorium kosmicznego Gaia, które ma zbadać miliard gwiazd. Start nastąpi 19 grudnia.
Współpraca holenderskiego wytwórcy dywanów i firmy elektronicznej Philips zaowocowała powstaniem ekranu, który może wyświetlać obrazy na podłodze – informuje New Scientist.
Nowa generacja kamer wideo, które można nosić na ubraniu lub bezpośrednio na ciele, może pomóc policjantom w prowadzeniu śledztwa oraz nie dopuścić do nadużyć funkcjonariuszy - informuje New Scientist.
Badaczka z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, prof. Małgorzata Kujawińska, pracuje wraz ze swoim zespołem nad tzw. technikami prawdziwego obrazowania trójwymiarowego realizowanego poprzez holografię cyfrową. Projekt "Holo True3D" finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki.
Telefon powinien służyć do umawiania się w miejscach, które wcześniej zostaną sprawdzone pod kątem podsłuchów, a nie przekazywania informacji poufnych - radzi Piotr Konieczny z firmy niebezpiecznik.pl, testującej sieci komputerowe pod kątem włamań i ataków.
Polacy wymyślili tani sposób masowej produkcji rewolucyjnego materiału - grafenu. Pierwsze urządzenia do jego produkcji będą gotowe już w przyszłym roku - informuje "Metro".
12-metrowy radioteleskop APEX uzyskał nową kamerę do rejestracji obrazów na falach submilimetrowych. Udało się za jej pomocą uzyskać już pierwsze obrazy, o czym poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Hologramy znamy na razie przede wszystkim z tęczowych naklejek, które zabezpieczają dokumenty. Coraz bliżej jest już jednak do hologramów jak z "Gwiezdnych Wojen" - ruchomych postaci 3D wyświetlanych w powietrzu. Mówi o tym prof. Małgorzata Kujawińska
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności