Kto otrzyma tegoroczne Noble?

Wraz z początkiem października zostaną podane nazwiska pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla - najpierw, 3 października, w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Następnego dnia, 4 października, ok. godz. 11.45 dowiemy się, kto zdobył w tym roku Nobla w dziedzinie fizyki, a z kolei 5 października, o tej samej godzinie poznamy laureatów nagrody w dziedzinie chemii.

W piątek, 7 października po godz. 11 norweski Komitet Noblowski wskaże laureata pokojowej Nagrody Nobla, zaś w poniedziałek 10 października po godz. 13 Sveriges Riksbank przyzna Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.

Jak nakazuje tradycja, data przyznania literackiej Nagrody Nobla zostanie ujawniona przez Szwedzką Akademię w późniejszym terminie.

Fundatorem Nagrody Nobla był szwedzki inżynier i wynalazca Alfred Bernhard Nobel. Fundacja jego imienia powstała 111 lat temu. Rok później, czyli w 1901 r., cztery lata po śmierci Nobla, wręczono po raz pierwszy nagrody. Zgodnie z tradycją są one wręczane laureatom w kolejne rocznice śmierci fundatora - 10 grudnia, a ogłaszane około dwa miesiące wcześniej.

Laureaci są corocznie wybierani w dziedzinie: literatury, fizyki, chemii oraz medycyny lub fizjologii. Równie długo przyznawana jest też Nagroda Pokojowa. Alfred Nobel nie ustanowił nagrody dla ekonomistów, którą przyznaje się dopiero od 1968 roku. Jej fundatorem jest Bank Szwecji.(PAP)

Foto: biotechnolog.pl


data ostatniej modyfikacji: 2011-09-09 14:50:04
Komentarze
 
Polityka Prywatności