Świat nauki (archiwalne artykuły)

Dział
Powstała odmiana ryżu, która jednocześnie toleruje suszę, zasolenie gleb i brak nawozu. Tak dużą odporność na złe warunki roślina uzyskała dzięki genetycznej modyfikacji. Celem jest uprawa ryżu w Azji i Afryce. Naukowcom chodziło o to, by co roku - niezależnie od warunków, rolnicy mogli uprawiać tę samą odmianę ryżu.
Niemal pełną sekwencję mitochondrialnego DNA, pobranego od osobnika z rodzaju Homo żyjącego 400 tys. lat temu na terenie Hiszpanii, poznali naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w niemieckim Lipsku.
Komórki macierzyste to krok milowy w pielęgnacji anti-aging - przyznają lekarze i naukowcy. Ten unikat w walce o młodość skóry wyznacza nowe kierunki w kosmetologii. Preparaty bazujące na ich odkryciu to przełom, innowacja i bezpieczeństwo w jednym. Sprawdź koniecznie, co potrafią!
Naukowcom udało się poznać genom palmy oleistej, stanowiącej jedną z kluczowych roślin uprawnych na świecie.
Jak wyleczyć złośliwy nowotwór mózgu? Dlaczego dwie komórki tego samego organizmu, choć mają identyczny zestaw genów, mogą mieć różny kształt i pełnić odmienne funkcje? Odpowiedzi na podobne pytania poszukują naukowcy z nowej Pracowni Neurobiologii Molekularnej Instytutu Nenckiego.
W Centrum Chorób Serca w Zabrzu zostanie wkrótce przeszczepione nowej generacji sztuczne serce o nazwie Carmat Heart – poinformował PAP szef ośrodka prof. Marian Zembala. Po raz pierwszy wykorzystano w nim naturalne tkanki wykonane z osierdzia wołowego.
Japońscy naukowcy po raz pierwszy wyhodowali w laboratorium trójwymiarowy fragment ludzkiej wątroby – informuje „Nature”. Pismo twierdzi, że w przyszłości podobnie będzie można hodować również inne narządy człowieka.
Japońskim naukowcom udało się sklonować mysz korzystając z kropli mysiej krwi - informuje pismo „Biology of Reproduction”.
Niedobór snu, często towarzyszący zaburzeniom lękowym, może odgrywać kluczowa rolę w rozwoju lęku antycypacyjnego tj. wywoływanego przez samo myślenie o sytuacjach, które mogą przydarzyć się w przyszłości - informuje "Journal of Neuroscience".
W Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie bada się myszy z bardzo precyzyjnie zmodyfikowanym genomem. Dzięki możliwości wyłączenia genu Dicer u dorosłych osobników, myszy będzie można wykorzystać w celu lepszego zrozumienia procesów związanych z takimi funkcjami poznawczymi jak uczenie się i pamięć. Co więcej, naukowcy z Instytutu Nenckiego właśnie wykazali, że owe transgeniczne myszy nadają się już do badań nad zaburzeniami metabolizmu skutkującymi otyłością.
W Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk odkryto nieznany dotychczas mechanizm powstawania śladów pamięciowych. Okazuje się, że przynajmniej o niektórych zdarzeniach neurony pamiętają dzięki... geometrii.
Do wielu problemów etycznych związanych z nauką, doszedł jeszcze jeden. Naukowcy wyhodowali ludzkie zarodki mające „trzech rodziców”. Komórki rozrodcze pochodzą od dwóch kobiet i jednego mężczyzny, który jest dawcą nasienia. Uzyskanego w ten sposób embrionu nie wszczepiono do narządów rodnych kobiety ze względu na prawny zakaz.
Badania, przeprowadzone przez naukowców z University of Pennsylvania w USA wśród kameruńskich Pigmejów, pozwoliły na identyfikację genów mogących odpowiadać za niski wzrost.
Genetyk z Harvard University, prof. George Church, opracował metodę zachowywania danych dotyczących genomu ludzkiego, pozwalająca na wprowadzenie niewielkich plików zamiast pełnego zapisu danych odnoszących się do każdego genomu. Jest to jeden z powodów zmniejszenia kosztów tej operacji.
Barwa skorupki jaja, wbrew powszechnej opinii, nie zależy od sposobu żywienia kury, lecz jest jej cechą genetyczną. W Polsce wybieramy zazwyczaj jaja beżowe lub brązowe. Jaja białe są rzadziej kupowane, ponieważ panuje fałszywe przekonanie, że są gorszej jakości.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności