Świat nauki (archiwalne artykuły)

Dział
Opisanie struktury DNA i sklonowanie owcy to jedne z najważniejszych sukcesów XX wieku. Teraz do listy ważnych odkryć biotechnologicznych dołącza odkrycie Polaków. A konkretnie komórki macierzyste z poroża jelenia, które dzięki wrocławskim badaczom z Akademii Medycznej mogą stać się panaceum na wiele problemów dzisiejszej medycyny.
Holenderscy uczeni zsekwencjonowali DNA kobiety, która żyła 115 lat i nie wykazywała żadnych objawów demencji - poinformowano podczas konferencji American Society of Human Genetics w Montrealu.
Wraz z początkiem października zostaną podane nazwiska pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla - najpierw, 3 października, w dziedzinie fizjologii i medycyny.
Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie odkryli, dlaczego sklonowany kot wygląda inaczej niż oryginał, a bliźniacy niekoniecznie są tacy sami. Mówi o tym nowe prawo statystyczne.
Obserwacje Disneylandu okiem naukowca nasuwają wniosek, że ludzka kreatywność ewoluowała nie w reakcji na dobór płciowy, lecz jako narzędzie pomagające nawiązywać więzi między rodzicami a dziećmi. Pomaga też przekazywać tradycje oraz płynącą z kultury wiedzę - informuje "International Journal of Tourism Anthropology".
Dlaczego niektórym wystarczy zaledwie kilka godzin snu, a inni, aby prawidłowo funkcjonować muszą przespać pół życia? Naukowcy twierdzą, że wszystko zależy od genów.
Najłatwiej zmienia się młody mózg, niektóre zmiany organizacji neuronów są możliwe tylko we wczesnym dzieciństwie - informują naukowcy z USA i Izraela na łamach pisma "Current Biology".
Naukowcy wciąż próbują ustalić, ile godzin snu jest najlepsze dla zdrowia. Najnowsze badania amerykańskie sugerują, że przesypiając w nocy od 5 do 6,5 godzin możemy sobie zapewnić najdłuższe życie. Publikację na ten temat zamieszcza pismo "Sleep Medicine".
Wenus z Milo być może wyznaczała kiedyś kanon piękna, jednak naukowcy postanowili odkryć, jakie kobiety dziś uważane są za atrakcyjne. Nie sięgnęli w tym celu do popularnej prasy kolorowej, ale przeprowadzili kompleksowe badania - informuje EurekAlert.
Warianty genów aktywnych w neuronach i komórkach siatkówki wpływają na ryzyko chorób oczu takich jak krótkowzroczność i jaskra - informują naukowcy z Islandii, Holandii i Wielkiej Brytanii na łamach trzech prac opublikowanych w czasopiśmie "Nature Genetics".
Dzięki zsekwencjonowaniu genomu kakaowca łatwiej będzie zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na czekoladę- informuje serwis "EurekAlert".
Ta często występująca wada wzroku najczęściej pojawia się już w dzieciństwie. Wynika ona ze zbyt dużych rozmiarów gałki ocznej co powoduje, że obraz skupiany jest przed siatkówką. W niektórych przypadkach stan wzroku pogarsza się bardzo szybko, czasami nawet prowadząc do ślepoty - informuje Daily Mail.
Pajęczyna utkana przez pająka pod wpływem halucynogenów, klatka, w której wywoływane będą pioruny, maszyna do przewidywania płci dziecka - to urządzenia, które powoli zapełniają wnętrza Centrum Nauki Kopernik. Montaż eksponatów trwać ma do 6 tygodni.
Rzepak GMO rośnie w stanie dzikim w USA. Nie tylko uwolnił się spod jakiejkolwiek kontroli, ale i krzyżuje się między sobą, tworząc odmiany nieznane w naturze - alarmuja naukowcy w ostatniej edycji miesięcznika Nature.
Zróżnicowane cechy fizyczne psów zakodowane są w niewielkiej liczbie obszarów w psim genomie - informują naukowcy na łamach "Public Library of Science - Biology".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności