Świat nauki (archiwalne artykuły)

Dział
Pojedynczy gen decyduje o wrodzonej umiejętności oddychania i sprawia, że dziecko robi pierwszy wdech - informuje "New Scientist".
Niemal dwa miliony lat temu nasi przodkowie zaczęli się żywić krokodylami, żółwiami i rybami, co miało duże znaczenie dla losów ich potomków- wynika z badań opublikowanych przez pismo 'Proceedings of the National Academy of Science (PNAS).
Domagamy się od kandydatów na prezydenta deklaracji, jaką politykę wobec nauki zamierzają prowadzić, czy w swoich programach przewidują inwestowanie w naukę i jakie działania na rzecz rozwoju nauki chcą inicjować - mówią przedstawiciele środowiska naukowego.
Zagłady dinozaurów nie był winien duży meteoryt - ustalili rosyjscy naukowcy, którzy prowadzili badanie zachowania pola magnetycznego Ziemi. Twierdzą oni, że to właśnie pole magnetyczne Ziemi było przyczyną niejednokrotnych masowych wymieraniach żywych istot w historii planety.
Amerykańscy naukowcy z Narodowej Akademii Nauk ustalili jedenaście pytań, które nadadzą kierunek badaniom na najbliższe dziesięciolecie - podaje Akademia w komunikacie prasowym.
Udało się stworzyć trójwymiarowy model ludzkiego genomu - informuje "Science".
Jak powszechnie wiadomo, ludzkie DNA jest podwójną nicią, skręconą w kształcie trójwymiarowej spirali - helisy. Jednak długa nić DNA beznadziejnie by się poplątała, gdyby nie przyjęła określonego kształtu.
Nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznano trójce naukowców z USA - Elizabeth H. Blackburn, Jackowi W. Szostakowi i Carol W. Greider - za odkrycie, jak zakończenia chromosomów chronione są przez struktury o nazwie telomery oraz za odkrycie enzymu telomerazy.
Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące początków ewolucji - to cel badawczy jednego z trójki tegorocznych noblistów w dziedzinie medycyny i fizjologii, Jacka W. Szostaka.
Udało się przywrócić małpom daltonistom zdolność widzenia kolorów - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Opracowany przez nich sposób terapii genowej może w przyszłości pomóc w leczeniu zaburzeń wzroku u dorosłych ludzi.
Pobieranie i zapładnianie wielu komórek, diagnostyka preimplantacyjna, ścisły nadzór nad ośrodkami zajmującymi się leczeniem niepłodności - te zapisy zdaniem ekspertów powinny znaleźć się w ustawie o in vitro. Restrykcyjna ustawa nie tylko zmniejszy skuteczność leczenia niepłodności, ale także zwiększy jego koszty - przekonywali uczestnicy konferencji na temat in vitro, która odbyła się w Warszawie.
Przekształcenie soku z winogron w wino jest dla drożdży dość stresującym zadaniem. Naukowcy z Hiszpanii odkryli, że wyłączenie genów odpowiedzi na stres w komórkach drożdży pozwala poprawić możliwości fermentacyjne drożdży.
Odkryto dwa nowe warianty genów związane z chorobą Lou Gehriga czyli stwardnieniem zanikowym bocznym. Poznanie tych genów pomoże zrozumieć ścieżki molekularne zaangażowane w rozwój choroby - informują na łamach pisma "Nature Genetics" naukowcy z Holandii.
Warianty genów o nazwach CLU i CR1 zwiększają ryzyko późnej postaci choroby Alzheimera - informują naukowcy z Francji i Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Genetics".
Co najmniej trzy ludzkie geny powstały dzięki mutacji niekodujących, "odpadowych" fragmentów DNA - informuje "New Scientist".
Gen o nazwie IKKE jest głównym czynnikiem kontrolującym otyłość u myszy. Usunięcie tego genu chroni zwierzęta przed nadwagą nawet mimo wysokotłuszczowej diety - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Cell".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności