Wygląd psów określany przez niewielką liczbę genów

Dział: Genetyka

Zróżnicowane cechy fizyczne psów zakodowane są w niewielkiej liczbie obszarów w psim genomie - informują naukowcy na łamach "Public Library of Science - Biology".

Naukowcy ze Stanford University przebadali genetycznie 915 psów pod kątem około 60 cech ich wyglądu, takich jak długość pyska, kształt uszu, oczu czy rodzaj sierści. Okazało się, że za wszystkie te cechy odpowiada zaledwie kilka obszarów w genomie psa.

"Odkryliśmy, że zaledwie sześć czy siedem miejsc w psim genomie wystarcza do wyjaśnienia około 80 proc. różnic we wzroście i wadze pomiędzy rasami psów - wyjaśnił Carlos Bustamante, profesor genetyki na Stanford University. - U ludzi cechy te są kontrolowane przez setki, jeśli nie tysiące wariantów".

Pod wpływem selekcji prowadzonej przez człowieka, pies jest obecnie najbardziej zróżnicowanym pod względem wyglądu zwierzęciem lądowym.

"To oszałamiające zróżnicowanie cech morfologicznych pojawiło się bardzo szybko, patrząc na to w kategoriach ewolucyjnych. Stało się to za sprawą silnej presji selekcyjnej ze strony człowieka" - dodaje Bustamante. Przypomina, że większość psich ras pojawiła się w obrębie zaledwie kilkuset lat.

Zdaniem Bustamante, zrozumienie różnic pomiędzy psami może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów związanych z ludzką genetyką.

"Zrozumienie genetycznych podstaw złożonych cech u ludzi jest trudne, ponieważ wiele odrębnych genów może wpływać na konkretną cechę. Dlatego konieczny jest prostszy model, taki jak mysi albo psi" - wyjaśnia.

W przyszłości naukowcy chcą zbadać związki psich genów z zachowaniem psów.

Źródło: PAP

data ostatniej modyfikacji: 2010-08-11 12:00:36
Komentarze
 
Polityka Prywatności