Cząsteczka do naprawy złamanych kości

Dział: Genetyka

Cząsteczkę, która kontroluje pierwszy etap naprawy złamanych kości, udało się zidentyfikować naukowcom z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Nature Genetics". Tę ważną funkcję pełni białko morfogenetyczne kości 2 (BMP2). Należy ono do rodziny białek BMP, pełniących istotną rolę w rozwoju i wzroście tkanki kostnej.

Dotąd nie udawało się jednak ustalić, który z przedstawicieli tej rodziny inicjuje procesy regeneracji kości po złamaniu, podkreślają autorzy pracy.

Zespół pod kierunkiem Vicki Rosen z Uniwersytetu Harvarda w Bostonie dokonał swojego odkrycia badając myszy, którym w rozwijających się kościach kończyn zablokowano gen kodujący BMP2.

Okazało się, że bez BMP2 szkielet nóg rozwijał się prawidłowo, tak jak u niezmienionych rówieśniczek - myszki rodziły się bowiem bez widocznych deformacji. Jednak już po tygodniu naukowcy odnotowali zaburzenia w procesie kostnienia chrzęstnych struktur kości. W 13. tygodniu po urodzeniu wszystkie gryzonie miały znacznie obniżoną gęstość tkanki kostnej i złamaną kość kończyny przedniej.

Co więcej, badania rentgenowskie wykazały, że złamania te nie goiły się wraz z upływem czasu, mimo że w kościach stwierdzono obecność komórek potrzebnych do odnowy tkanki. Po dokładnej analizie badacze stwierdzili, że zablokowane były już najwcześniejsze stadia naprawy kości.

Zdaniem autorów najnowszej pracy, wyniki te dowodzą, że białko BMP2 jest absolutnie niezbędne by rozpoczął się proces naprawy kości po złamaniu. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności