DNA - Encyklopedia Życia

Dział: Genetyka

Chcesz spotkać się ze specjalistami w dziedzinie genetyki i inżynierii genetycznej, poeksperymentować w laboratorium biologii molekularnej, poznać, co jest zapisane w DNA?

Okazją do tego będą drugie Warsztaty Naukowe "DNA - Encyklopedia Życia", organizowane w dniach 3-5 kwietnia równolegle w kilku miastach Polski - Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku, Łodzi i Poznaniu. Jak zapewniają organizatorzy, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Do udziału zaproszeni są zarówno biopasjonaci jak i bioprzeciwnicy, a także każdy, kto chce poznać tajniki biotechnologii i genetyki.

"Jest to niepowtarzalna okazja, by oswoić tę fascynująca, ale wciąż mało poznaną gałąź nauki - mówi Joanna Szlichcińska z Polskiej Federacji Biotechnologii, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Warsztatów. - Biotechnologia uznawana jest za nadzieję medycyny i gospodarki XXI wieku. Jakie są jej praktyczne zastosowania? Jakie korzyści płyną z ich używania? Przed jakimi problemami natury etycznej i administracyjnej są one stawiane? Na te i wiele innych pytań odpowiedź będzie można znaleźć podczas otwartych wykładów, na które zaproszeni zostali najlepsi polscy naukowcy oraz podczas niezliczonych pokazów i eksperymentów - w większości do samodzielnego przeprowadzenia".

Tegoroczne warsztaty będą już drugą edycją tej imprezy. Patronat generalny nad wydarzeniem objęła Polska Federacja Biotechnologii, natomiast patronat honorowy - minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prof. Alojzy Szymański oraz prezes Polskiej Federacji Biotechnologii prof. Tomasz Twardowski. Oficjalnymi partnerami przedsięwzięcia są: Koło Naukowe Biotechnologów "KNBiotech", działające przy Międzywydziałowym Studium Biotechnologii w SGGW, Szkoła Festiwalu Nauki oraz Fundacja BioEdukacji. Do organizacji przyłączyło się również Akademickie Stowarzyszenie Studentów Biotechnologii, za sprawą którego impreza będzie się równolegle odbywać również we Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku i Poznaniu.

Jak przypomina Szlichcińska, poprzednie warsztaty, sprzed dwóch lat, okazały się ogromnym sukcesem - w ciągu pięciu dni zgromadziły prawie 2500 uczestników z całej Polski. Na imprezę składały się "Spotkania z biotechnologią", czyli cykl 20 wykładów wygłoszonych przez czołowych polskich naukowców oraz "Pokazy i eksperymenty", podczas których odwiedzający mogli samodzielnie przeprowadzić rozmaite doświadczenia w nowoczesnych laboratoriach SGGW.

"Warsztaty w 2007 roku były imprezą pionierską, poświęconą tylko jednej dziedzinie nauki - biotechnologii. Duże zainteresowanie tym wydarzeniem wskazało na konieczność dalszej popularyzacji biotechnologii w naszym społeczeństwie" - mówią organizatorzy.

W tym roku w programie "DNA - Encyklopedia życia" w samej Warszawie przewidzianych jest 11 otwartych wykładów, interaktywne pokazy, prezentacje i ekspozycje. Tematem przewodnim będzie "Historia biotechnologii - od starożytności do XXI wieku". Wykłady odbędą się w ramach "Spotkań z biotechnologią" i, podobnie jak w poprzedniej edycji, wygłoszą je znane autorytety, specjaliści z różnych gałęzi biotechnologii oraz popularyzatorzy nauki.

Odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami takimi jak praca biotechnologa w laboratorium, GMO oraz zastosowania analiz DNA w codziennym życiu. W ramach zajęć interaktywnych goście będą mogli samodzielnie wyizolować DNA z owoców, bądź obejrzeć własne komórki pod mikroskopem oraz zobaczyć, jak działają enzymy wykorzystywane w produktach spożywczych i środkach myjących. Będzie to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć od środka laboratorium biologii molekularnej i przyjrzeć się pracy urządzeń na co dzień używanych przez biotechnologów.

Mnóstwo atrakcji czeka również na najmłodszych. Puzzle DNA, odczytywanie zaszyfrowanej wiadomości z wykorzystaniem kodu genetycznego oraz konkursy rysunkowe to tylko niektóre z zajęć, jakie przygotowane będą specjalnie z myślą o dzieciach.

Impreza jest skierowana do wszystkich ciekawych nauki, bez względu na wykształcenie i wiek. (PAP)


data ostatniej modyfikacji: 2009-03-09 20:40:42
Komentarze
 
Polityka Prywatności