WITÓW-SKI - Stacja Narciarska

34-512 Witów k. Zakopanego
tel. (18) 207 13 30

Witów to malownicza miejscowość obejmująca cześć Tatr zachodnich - Dolinę Chochołowską i Lejową oraz obszar poza Tatrami: górną część zlewni Czarnego Dunajca. Położona jest w powiecie tatrzańskim, w Gminie Kościelisko.

Powierzchnia Witowa wynosi 65 km². Graniczy on z trzema innymi podhalańskimi wsiami: Kościeliskiem i Dzianiszem od wschodu oraz z Chochołowem od północy, a ponadto ze Słowacją od południa i zachodu.

 Osadnictwo na terenie Witowa datuje się od przełomu wieków XVI-XVII. Źródła historyczne wskazują natomiast na datę 1606, uważając, że to wtedy powstała osada. Nazwa wsi pochodzi od nazwiska wielkorządcy krakowskiego Stanisława Witowskiego.

Z ciekawszych zabytków kultury materialnej w Witowie można zobaczyć drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej, o którego budowę starano się w latach 1901-1910.  W parafii Witowa znajduje się kaplica św. Anny na Płazówce oraz kaplica św. Jana Chrzciciela w Dolinie Chochołowskiej. Kościół stanowi zabytek architektury drewnianej z neogotyckim ołtarzem.

Przez Witów biegła trasa prowadząca do kopalń w Dolinie Kościeliskiej. Dzięki swojemu atrakcyjnemu położeniu i urokowi Witów staje się coraz częściej odwiedzaną wsią przez turystów. Udogodnieniem jest również droga dojazdowa od Krakowa i ze Śląska. Górski klimat służy zdrowiu i aktywnemu wypoczynkowi. Powstaje coraz więcej tras narciarskich oraz baz noclegowych. Dodatkowym atutem jest piękny widok na Tatry.


 
Polityka Prywatności