KASPROWY WIERCH - Kolej linowa w Zakopanem

ul. Kuźnice
34-500 Zakopane
tel. (18) 20 14 510

Kasprowy Wierch swoją największą popularność wśród turystów zawdzięcza wybudowanej w 1936 roku pierwszej w Polsce kolei linowej, dzięki której w kilkanaście minut przenosimy się w zupełnie inny świat. Dolna stacja kolei na Kasprowy Wierch znajduje się w Kuźnicach. Kolej składa się z dwóch niezależnych odcinków: z Kuźnic na Myślenickiej Turnie oraz z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch. Dojazd do dolnej stacji możliwy jest tylko komunikacją miejską. Najbliższy parking znajduje się przy rondzie Jana Pawła II na ulicy Bronisława Czecha oraz na ulicy Karłowicza.

Obecnie wjeżdżamy na szczyt Kasprowego Wierchu na wysokość 1987 m n.p.m. nowoczesną koleją linową z panoramicznymi szybami, umożliwiającymi podziwianie najpiękniejszych pejzaży górskich. Na górnej stacji znajdują się tarasy z punktami widokowym, skąd możemy oglądać imponujące widoki na pobliskie tatrzańskie szczyty górujące nad malowniczymi o każdej porze roku dolinami.

Szczyt Kasprowego Wierchu usytuowany jest w środku grani Tatr i stanowi doskonały punkt widokowy. Na wierzchołku znajduje się obserwatorium meteorologiczne. Nieopodal górnej stacji kolei, z Suchej Przełęczy, żółty szlak turystyczny sprowadza turystów na Halę Gąsienicową, zaś graniowy szlak czerwony prowadzi na wschód przez Beskid, Skrajną i Pośrednią Turnię na Świnicę, zaś na zachód -na Czerwone Wierchy.

Wśród milionów osób, które w ciągu ostatnich lat wyjechały koleją na Kasprowy, był także Ojciec Święty Jan Paweł II, który jako papież odbył tę podróż 6 czerwca 1997 r. upamiętnia to tablica znajdująca się na fasadzie budynku górnej stacji kolei linowej.

 
Polityka Prywatności