Gumowy świat

 

Gumowy świat.

Dawno już poszły w niepamięć czasy, gdy w Polsce można było kupić jedynie krajowe kondomy z roznegliżowanymi panienkami. Nasi rodzice szmuglowali kondomy ze Szwecji i z RFN. Z kontrolowanych na lotniskach walizek wysypywały się setki „gumek”. Dla znajomych.

                       

Czekoladowe czy z wypustkami?

Dzisiaj kupić można niemal każdy rodzaj. Producenci prześcigają się we wprowadzaniu na rynek coraz bardziej egzotycznych smaków i kolorów prezerwatyw.

Furorę robią ostatnio prezerwatywy w czarnym kolorze. Smakosze słodyczy ucieszą się natomiast na wiadomość, że mogą wybierać pomiędzy czekoladą z pomarańczą, czekoladą z kokosem i mleczną czekoladą. Koneserzy docenią zapach rumu, whisky czy czerwonego wina. Można się skusić także na kondomy o bardzo cienkich ściankach, lub o bardzo wytrzymałych, na gładkie, prążkowane lub z wypustkami. Dodatkowej ochrony przed niechcianą ciążą dostarczają prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym.

Jednak zanim zdecydujesz się na kolor i egzotyczny zapach, sprawdź czy prezerwatywa przeszła testy na wytrzymałość i czy posiada atest.

Najbardziej wytrzymałe prezerwatywy wykonane są z lateksu, ale alergicy mogą też sięgnąć po te z poliuretanu.

 

Zamiast abstynencji

Oprócz tego, że prezerwatywy chronią przed niechcianą ciążą, są również jedynym skutecznym zabezpieczeniem przed zarażeniem się wirusem HIV. Pory w lateksie nie przepuszczają mikroorganizmów nawet 10 razy mniejszych od wirusa wywołującego AIDS, nawet jeśli ścianki są napięte. Ochrona nie jest oczywiście stuprocentowa, skuteczność ochrony obniżają pęknięcia i zsunięcia kondomu.

Krajowe Centrum ds. AIDS nie prowadzi co prawda żadnych badań nad skutecznością prezerwatyw w zapobieganiu zarażeniem się wirusem HIV, ale w swoich materiałach informacyjnych przekonuje, że odpowiednio używana i posiadająca atest prezerwatywa jest i obok abstynencji seksualnej i wierności partnerów jedyną metodą ochrony przed AIDS.

Jednak według publikacji UNAIDS (Programu Narodów Zjednoczonych ds. walki z AIDS i HIV) sto procent pewności osiągniemy jedynie poprzez zachowanie abstynencji seksualnej.

Prezerwatywy chronią też przed chorobami wenerycznymi takimi jak kiła czy rzeżączka.

 

Alarm!

Dla określenia skuteczności metod antykoncepcyjnych w 1932 roku Amerykanin R. Pearl opracował specjalny wskaźnik, który jest do dziś stosowany. Wartość 1 oznacza, że przy stosowaniu danej metody antykoncepcyjnej przez rok na 100 kobiet jedna zaszła w ciążę. Dla prezerwatyw minimalna wartość tego wskaźnika wynosi 3,9, maksymalna zaś 13,8. Z tym, że górna granica jest zarezerwowana dla skrajnie nierozważnych zachowań. Dla porównania, wartości te dla dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej wynoszą odpowiednio 0,2 i 1.

Dlatego ginekolodzy zalecają stosowanie 2 rodzajów antykoncepcji na raz, np. prezerwatywy i doustne środki antykoncepcyjne. Wtedy ryzyko zajścia w ciążę oscyluje w granicach zera.

Co zrobić gdy kondom jednak zsunie się lub pęknie? W tej sytuacji mamy 72 godziny na zażycie specjalnej tabletki hormonalnej, która dzięki dużej zawartości hormonów zagęszcza śluz uniemożliwiając plemnikom dotarcie do komórki jajowej, a także nie dopuszcza do zagnieżdżenia się komórki jajowej w śluzówce. Tabletki są wydawane na receptę, po konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Warto pamiętać, że to awaryjna antykoncepcja - nie może być stosowana jak rutynowa metoda zapobiegania ciąży.

 

Uwagi:

Na co wrócić uwagę, by nie trafić na „felerną” prezerwatywę.

1. Najlepiej zdecyduj się na uznaną markę i sprawdź czy kondomy posiadają polski atest.

2. Nigdy nie kupuj przeterminowanych kondomów

3. Nigdy nie kupuj kondomów z uszkodzonym opakowaniem

4. Kupuj kondomy w sprawdzonym sklepie lub aptece.

5. Nie natłuszczaj prezerwatyw kremami, ani olejkami. Tłuszcz rozpuszcza lateks, z którego wykonane są prezerwatywy  Dodatkowy poślizg można uzyskać używając specjalnych lubrykatorów.

6. Pamiętaj, że prezerwatywę można użyć tylko jeden raz.

 

Anna Wilczyńska

 

 
Polityka Prywatności