Faceci - biorą czy nie?

Czy jednak współcześni mężczyźni dojrzali do tak odpowiedzialnego zadania jak świadome planowanie rodziny? Czy znani ze swego roztargnienia i zapominalstwa będą umieli regularnie, o określonej porze zażywać środek? Lew Starowicz, znany seksuolog mówi, że po tabletki sięgną ci mężczyźni, którzy boją się tak zwanego "złapania na dziecko". Dla nich to wspaniałe rozwiązanie. Ci natomiast, którzy biorąc pigułki będą kierować się tradycyjnymi powódkami; chęcią odciążenia partnerki, będą na pewno rzetelnie i skrupulatnie wywiązywać się z obowiązku. Kobiety z pewnością przypilnują, żeby ich partner "nie zapomniał".
 
 

Już od 1980 roku trwają badania nad metodą antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn.
Metoda ta oparta jest na hamowaniu dodatniego sprzężenia zwrotnego układu rozrodczego mężczyzn (podwzgórze, przysadka, jądro) przez testosteron i jednocześnie powodowanie azoospermii.
Początkowe próby, polegające na podawaniu dużej dawki testosteronu powodowały efekt farmakologicznej kastracji; niezdolność mężczyzn do odbywania stosunków płciowych. Natomiast niskie dawki testosteronu niewystarczająco hamowały spermatogeneze.
Połączenie testosteronu z progestagenem III okazało się skuteczne antykoncepcyjnie, a nie powodujące żadnych działań niepożądanych.

Proponowana, optymalna kombinacja to 200 ng enantenu testosteronu podawanego raz dziennie domięśniowo i 150 mcg dezogestrelu doustnie codziennie.
Cykl trwa 6 miesięcy, ale płodność powraca dopiero 4 miesiące po zaprzestaniu przyjmowania.

Od października 1999 roku w Wielkiej Brytanii 150 mężczyzn w wieku 18- 42 lata rozpoczęło testowanie pierwszego doustnego środka antykoncepcyjnego dla mężczyzn. Podobne próby podjęto w Cape Town, Szanghaju, Hongkongu.
Pigułka została opracowana przez naukowców z Edynburga. Jej działanie polega na redukcji produkcji spermy. Pilotażowe badania wykazały, że pigułka dla mężczyzn jest skuteczniejsza niż dotychczasowe pigułki dla kobiet. Nie powoduje bowiem żadnych skutków ubocznych takich jak wzrost wagi, podwyższenie ciśnienia i cholesterolu, skłonności do depresji.

 

 

 
Polityka Prywatności