Student NEWS - nr 28 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Student wchodzi do sali egzaminacyjnej. Profesor, siedzący obok swojego asystenta trzyma w ręku trzy kartki z zestawami pytań i każe zdającemu wylosować jeden z nich. Student bierze jedną z kartek, lecz po przeczytaniu prosi o pozwolenie na kolejne losowanie. Profesor zgodził się. Następny zestaw pytań także nie odpowiadał studentowi, więc prosi profesora o kolejne losowanie. Profesor na to:
- Idź juz. Dostajesz tróję.
Ucieszony student wychodzi z sali. Po chwili asystent profesora zadaje profesorowi pytanie:
- Dlaczego ten student dostał tróję, przecież nie odpowiedział na żadne pytanie!
- Ale coś wiedział, bo szukał! - odpowiada profesor.
.            

Sesja - Kofeina obniża zdolność do wysiłku

 

Kofeina - składnik kawy, herbaty, czekolady oraz napojów energetyzujących i gazowanych - może ograniczać dopływ krwi do mięśnia sercowego podczas wysiłku - informuje "Journal of the American College of Cardiology".

 

Do takich wniosków doszli badacze z Zurychu kierowani przez Mehdi Namdara po przebadaniu 18 młodych, zdrowych ludzi, regularnie pijących kawę. W ciągu 36 godzin poprzedzających testy nie pili oni niczego z kofeiną.

Do oceny przepływu krwi w mięśniu sercowym wykorzystano pozytronową tomografię emisyjną (PET).

 Okazało się, że po zażyciu 200 miligramów kofeiny (co odpowiada dwóm filiżankom kawy) przepływ krwi w mięśniu sercowym w czasie wysiłku fizycznego spadł o 22 proc. Kofeina nie wpłynęła natomiast na przepływ krwi w mięśniu sercowym podczas spoczynku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Według naukowców, kofeina może zakłócać normalne działanie adenozyny, substancji która powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych podczas wysiłku.

 

Wyniki tych badań powinny być brane pod uwagę zwłaszcza w przypadku osób z chorobą wieńcową, uważają badacze. Sugerują one również, że pobudzająca mózg kofeina niekoniecznie zwiększa możliwości sportowców. Pod jej wpływem zawodnik może się czuć lepiej, ale jego rzeczywista wydolność maleje. PMW

 

Żródło: www.naukawpolsce.pap.pl