Ciekawostki naukowe


Sto hoteli dla dziko żyjących pszczół powstaje w 17 polskich miastach. W nich owady znajdą schronienie przed deszczem, miejsce do życia, rozmnażania i przezimowania. Hotele budowane są w ramach akcji Greenpeace "Przychylmy Pszczołom Nieba". Fundusze na budowę hoteli zebrano wśród 5 tys. osób, które uczestniczyły we wrześniu 2013 roku w akcji społecznej Greenpeace "Adoptuj Pszczołę".

Rejony pustynne na Ziemi znajdują się w szerokim pasie wzdłuż równika. W ciągu roku spada tam (według różnych źródeł) do 160, 250 lub nawet 300 mm rocznie. Wraz z rejonami półpustynnymi (gdzie opady są dwukrotnie większe), stanowią one niemal połowę lądów na Ziemi.

Mieszkańcy północnej i zachodniej części Chin jako pierwsi na świecie, już 3,5 tys. lat temu, systematycznie wykorzystywali węgiel jako źródło energii. Dziś Chiny zużywają niemal tyle samo węgla co reszta świata łącznie. Szukający śladów odlewania brązu na północy Chin John Dodson z Australian Nuclear Science and Technology Organisation w Sydney i jego współpracownicy z Chin przeglądali m.in. pradawne hałdy żużlu, gdzie znaleźli kawałki wypalonego węgla brunatnego.

Okazuje się, że ryby nie mogą przeżyć na głębokości większej niż 8000 do 8500 metrów. Chodzi o szczególny mechanizm molekularny, dzięki któremu daje się żyć pod ogromnym ciśnieniem – ale nie większym niż panujące na głębokości około 8500 metrów. Dlatego właśnie na większych głębokościach nigdy nie zaobserwowano żadnej ryby. Głębiej potrzebny byłby inny mechanizm, na przykład taki, jaki wykorzystują żyjące na dnie oceanu bezkręgowce.

Posługiwanie się lassem wyewoluowało w rodzaj sztuki, a pokazy mistrzowskiego nim władania stały się atrakcją westernów, amerykańskich rodeo i meksykańskich charreadas. Lasso zaistniało w kulturze masowej zwłaszcza w latach 20. i 30., w dużej mierze dzięki Willowi Rogersowi, amerykańskiemu humoryście, aktorowi i dziennikarzowi, który tajniki łapania byków poznał na rodzinnej farmie. Mistrzowie lassa twierdzą, że operowanie nim jest jak taniec - kowboj musi stale wyczuwać ruchy liny i reagować na nie.

Rozmaite wirtualne kryptowaluty pojawiają się jak grzyby po deszczu, choć najpopularniejszą z nich – Bitcoin – zachwiało załamanie największej operującej nią giełdy Mt.Gox. Do najnowszych tego typu walut należy Riecoin, zaprojektowana tak, by „kopiący” wirtualne pieniądze znajdywali przy okazji skupiska kolejnych liczb pierwszych.

Wykopaliska w Jaskini Biśnik dostarczyły niezwykle bogatego materiału archeologicznego i paleontologicznego. Analiza szczątków prowadzona przez pracowników z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego pozwoliła na zidentyfikowanie ponad 100 gatunków ssaków, w tym potwierdziła obecność trzech wielkich kotów z rodzaju Panthera: jaguara, lamparta i lwa plejstoceńskiego. W przypadku dwóch pierwszych gatunków są to pierwsze i jak do tej pory jedyne stwierdzenia tych zwierząt na obszarze Polski.

W głębokich warstwach skorupy ziemskiej może być więcej wody niż we wszystkich oceanach. Naukowcy z University of Liverpool wykazali, że głębokomorskie strefy uskoków mogą transportować znaczne ilości wody z oceanów do górnego płaszcza Ziemi.

Odebranie darmowych uprawnień do emisji CO2 w wyniku rewizji listy branż, które z tego korzystają może doprowadzić do przenoszenia energochłonnych gałęzi przemysłu do państw spoza UE. Czy taka polityka UE nie doprowadzi dodatkowo do wzrostu bezrobocia?

Wystawienie skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego powoduje obniżenie ciśnienia krwi, a przez to wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia ataku serca i wylewu.

Astronomom z projektu BOSS udało się wyznaczyć odległości do bardzo odległych galaktyk z dokładnością sięgającą 1 procenta. Wyniki zaprezentowano podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, która odbywa się w Waszyngtonie.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) będzie działać co najmniej cztery lata dłużej, niż zakładano, czyli do roku 2024. Stacja może posłużyć jako baza podczas przygotowań do przyszłej, załogowej misji na Marsa - czytamy na stronie NASA.

Aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, na szczytach wysokich budynków należy umieścić spryskiwacze, po czym rozpylać z nich wodę, jakbyśmy podlewali ogród. Chiński pomysł na oczyszczanie atmosfery miast opisano w "Environmental Chemistry Letters".

W sobotę o g. 13, Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147,1 milionów kilometrów - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Nie to jest jednak przyczyną ciepłej dotychczas zimy.

Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, snem nie jest. O tym, jak działa organizm podczas hibernacji i dlaczego ssaki muszą budzić się w ciągu zimy, opowiada PAP dr Michał Wojciechowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Ptaki poradzą sobie nawet zimą bez dokarmiania. Jeśli jednak chcemy im pomagać, róbmy to systematycznie, aby w czasie mrozów nie narażać ich na niepotrzebną utratę energii.

Mieszkańcy Meksyku mogli wykorzystywać chili do produkcji pikantnych napojów już tysiące lat temu - informują naukowcy w PLOS ONE.

Umiarkowane spożycie alkoholu pobudza układ immunologiczny i pomaga w zwalczaniu infekcji – wynika z badań amerykańskich naukowców opublikowanych w czasopiśmie „Vaccine”.

Nad „alkomatem”, który będzie w stanie wykryć bardzo wczesne objawy raka płuca, co znacznie zwiększy szanse na wyleczenie, pracuje zespół badaczy z Uniwersytetu Huddersfield (Wlk. Brytania). Informację o tym zamieszczono na portalu internetowym uczelni.

Diamenty w górach Antarktydy? Naukowcy mają na to mocne dowody. Na wschodzie kontynentu zidentyfikowali typ skał, które w innych częściach świata uznaje się za ważny sygnał obecności tych cennych kamieni - czytamy w "Nature Communications".
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Badania, przeprowadzone przez naukowców z University of Pennsylvania w USA wśród kameruńskich Pigmejów, pozwoliły na identyfikację genów mogących odpowiadać za niski wzrost.
Amerykańscy naukowcy sugerują, że zastosowanie parasola, złożonego z drobnych cząsteczek, rozproszonych w stratosferze, mogłoby przyczynić się do ochłodzenia klimatu na naszej planecie.
Eksplozja kambryjska, czyli nagłe pojawienie różnorodnych skamieniałości w zapisie kopalnym sprzed pół miliarda lat, było zagadką już dla XIX-wiecznych biologów. Zjawisko to opisali naukowcy na łamach pisma „Current Biology”.
Jak wyleczyć złośliwy nowotwór mózgu? Dlaczego dwie komórki tego samego organizmu, choć mają identyczny zestaw genów, mogą mieć różny kształt i pełnić odmienne funkcje? Odpowiedzi na podobne pytania poszukują naukowcy z nowej Pracowni Neurobiologii Molekularnej Instytutu Nenckiego.
Archeolodzy odkryli w Egipcie pięć głów posągów władców starożytnego Egiptu sprzed około 4000 lat – informuje serwis internetowy PhysOrg.
Badania przeprowadzane na myszach laboratoryjnych ujawniają niezwykłą właściwość komórek mózgowych które potrafią żyć dłużej niż ich właściciele.
Co najmniej jedna na 13 osób ma stopy lepiej niż inni przystosowane do wspinania się na drzewa – informuje „New Scientist”.
Za najbardziej wietrzne miejsce na Ziemi uznawana jest Zatoka Commonwealth na Antarktydzie. Wiatry osiągają tam prędkość 322 kilometrów na godzinę. Silne wiatry, jak huragany, występują na całej kuli ziemskiej, a najsilniejsze z nich nie tylko unoszą w powietrze samochody i domy, ale mogą zmieniać historię i prowadzić do rozpadu państw.
Rok 2013 może być jednym z dziesięciu najcieplejszych lat od 1850 roku, od kiedy przeprowadza się pomiary. Temperatura powierzchni ziemi i oceanów o 0,48 st. C. przekroczyła średnią z lat 1961–1990. Nasilają się zjawiska: liczba cyklonów, siła tajfunów, poziom wód morskich, pow. lodowców, dotkliwsze susze i powodzie...
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu upały niemal się nie zdarzały. Obecnie letnie, bardzo silne fale upałów dotykają 5 proc. powierzchni lądów. Naukowcy twierdzą, że do 2020 r. fal upałów będzie dwa razy więcej niż obecnie, a do 2040 r. - cztery razy więcej.
Większość energii globalnego ocieplenia powoduje ogrzewanie nie tyle atmosfery, co oceanów. To, plus zakwaszenie wód może sprawić, że za kilkaset lat oceany będą zupełnie inne niż dziś.
Wysoka emisja CO2 zwiększa poziom kwasowości oceanów, który do końca wieku może wzrosnąć o 170 proc. Wysoka kwasowość zagraża istnieniu małży, ostryg czy koralowców.