Student NEWS - nr 12 - okładka
W numerze m.in.
 
Humor dnia
Pewien pan zapragnął kupić swojej ukochanej urodzinowy prezent, a że byli ze sobą dopiero od niedawna, po dokładnym zastanowieniu, postanowił kupić jej parę rękawiczek - romantyczne i nie za osobiste.
W towarzystwie młodszej siostry swojej ukochanej, poszedł do domu towarowego i kupił rzeczone rękawiczki. Siostra natomiast, w tym samym czasie, kupiła sobie parę majteczek.
Podczas pakowania ekspedientka zamieniła te dwa zakupy tak, że siostra dostała rękawiczki, a ukochana majtki. Bez sprawdzania, co jest gdzie, wysłał prezent do swojej sympatii dołączając następujący list:
Kochanie,
Ten prezent wybrałem dla ciebie właśnie taki, ponieważ zauważyłem, że nie nosisz żadnych, kiedy wychodzimy wieczorem. Gdybym miał kupić dla twojej siostry, to wybrałbym długie z guziczkami, ale ona już nosi takie krótkie i łatwe do zdejmowania. Te są w delikatnym odcieniu, jednak ekspedientka, która mi je sprzedała, pokazała mi swoją parę, którą nosi już trzy tygodnie i wcale nie były poplamione czy zabrudzone. Przymierzyłem na niej te dla ciebie i wyglądała naprawdę elegancko. Chciałbym jako pierwszy je na ciebie włożyć, tak by żadne inne ręce nie dotykały ich przed tym, jak się z tobą zobaczę. Kiedy je będziesz zdejmować nie zapomnij je trochę nadmuchać przed odłożeniem, albowiem całkiem naturalnie będą po noszeniu trochę wilgotne. I pomyśl tylko jak często będę je całować w tym roku. Mam nadzieję, że będziesz je miała na sobie w piątkowy wieczór.
Z całą moją miłością, Twój ukochany.
.            

Pamięć absolutna

Rozmiar: 6317 bajtówAnatomia i chemia pamięci

Za pamięć, jak i całość funkcji układu nerwowego, odpowiadają komórki nerwowe – neurony. Każdy neuron zaopatrzony jest w siatkę długich wypustek, nazywanych dendrytami. Długie dendryty, ponad 100-tu miliardów neuronów, zapuszczają się bardzo daleko i tworzą skomplikowaną sieć wzajemnych połączeń. Informacje krążące w tej sieci – w tym ślady pamięciowe - to fale elektromagnetyczne o ściśle określonych parametrach, generowane w komórkach nerwowych i emitowane wzdłuż "kabli" dendrytów – jak w Internecie. D e n d r y t y poszczególnych komórek nie kontaktują się ze sobą bezpośrednio, tylko poprzez struktury nazywane synapsami. Są to obszary błony komórkowej dendrytu, wydzielające i absorbujące transmitery - substancje chemiczne, przekazujące impulsy elektromagnetyczne pomiędzy komórkami. Od chwili, gdy ustalono, że za przekaz śladów pamięciowych odpowiada głównie acetylocholina, trwają próby manipulowania tym transmiterem, w nadziei ułatwienia zapamiętywania.

Rozmiar: 6899 bajtów Wspomaganie

Sama acetylocholina nie zdała egzaminu, gdyż jest w organizmie błyskawicznie neutralizowana. Farmakologia zna oczywiście substancje trwałe, znakomicie naśladujące acetylocholinę – chociażby popularną nikotynę. Istnieją również leki, hamujące rozkład tego transmitera, zwiększające w ten sposób jego poziom. Jednak acetylocholina to substancja o niezwykle wysokiej bioaktywności. Nieoceniona, gdy działa w określonym stężeniu, miejscu i czasie - niebezpieczna - w niekontrolowanym nadmiarze. Acetylocholina powstaje w neuronach, a we wnętrzu ich pozostaje nieaktywna. Jeżeli zadbamy, aby neurony wytworzyły jej dużo, wtedy wydzielą więcej w odpowiedzi na impuls elektromagnetyczny - efektywniej odtworzą i utrwalą ślady pamięciowe - bez szkody dla zdrowia. Acetylocholina powstaje z witaminy – choliny i rodnika acetylowego - aktywnego octanu. Przez kilka dziesięcioleci próbowano podawania choliny lub obfitującej w nią lecytyny. Przynoszą efekty, ale nie są to efekty oszałamiające. Dopiero później okazało się, że to nie cholina, dość szeroko rozpowszechniona w pożywieniu, ale właśnie rodniki acetylowe limitują proces syntezy acetylocholiny. Ponieważ rodniki acetylowe są bardzo reaktywne, przez pewien czas nie znano sposobu, dowozu dodatkowych ich porcji do neuronów. Jak dowiedziono, transportem rodników acetylowych zajmuje się inna witamina – Bt – nazywana też karnityną. Od chwili, gdy fakt ten ustalono, molekuła karnityny, sprzężona z rodnikiem acetylowym – acetylokarnityna (ALC) - zdobywa na świecie coraz większą popularność, szczególnie pośród studentów, jako witamina usprawniająca pamięć.

mgr farm. Sławomir Ambroziak