Serwis WirusyActive Jet - tusze i tonerySerwis Wirusy

Inne platformy - .NET, Unix i Symbian

Przestępstwa cybernetyczne nieustannie ewoluują, a twórcy wirusów uważnie monitorują przejście użytkowników na nowe platformy. Coraz większą popularnością cieszy się wśród cyber-przestępców platforma .NET; chociaż liczba tworzonych dla niej złośliwych programów jest wciąż nieznaczna, stale wzrasta. Wygląda na to, że twórcy wirusów monitorują obecnie tę platformę, chociaż nie uważają jej jeszcze za poważny cel.

Liczba złośliwych programów dla Uniksa (zobacz tabela 3) wzrasta proporcjonalnie do wzrostu popularności Uniksa. Tym samym obalony zostaje mit, że Unix jest niepodatny na ataki, potwierdzona natomiast hipoteza, że liczba ataków na określoną platformę jest proporcjonalna do jej popularności.

Rok Średnia liczba złośliwych programów na miesiąc
2003 12,67
2004 21,58
2005 35,20
Tabela 3. Wzrost złośliwych programów atakujących Uniksa.

W ciągu ostatnich lat cyber-przestępcy skierowali swoją uwagę w kierunku urządzeń przenośnych działających pod kontrolą Symbiana. Podczas gdy w zeszłym roku średnia liczba złośliwych programów dla tej platformy wykrywanych w ciągu miesiąca wynosiła 1,42, w tym roku liczba ta wynosi już 7,4. Świadczy to o znacznym wzroście zainteresowania tą platformą, które prawdopodobnie zwiększy się w przyszłości.

Będziemy świadkami prawdziwego boomu złośliwych programów dla urządzeń przenośnych, gdy użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli uzyskać dostęp do systemów płatności i kont bankowych on-line. Jest to powód do niepokoju zważywszy na obecny poziom bezpieczeństwa systemów operatorów telefonii komórkowych połączony z brakiem świadomości użytkowników telefonów komórkowych. Pierwsza globalna epidemia złośliwych programów dla urządzeń przenośnych może z łatwością spowodować załamanie sieci.

źródło: http://www.viruslist.pl

 


INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Przegląd uczelni
uniwersytet_morski_boks_przeglad_uczelni.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura Basen Olimpijski - Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne WUM
 
Polityka Prywatności