
Sukcesy wywiadowcze mjr. Jana Żychonia i kierowanej przez niego do 1939 r. Ekspozytury nr 3 Sztabu Generalnego WP w Bydgoszczy były tematem ostatniego dnia międzynarodowej konferencji "Na tajnym froncie. Walka służb wywiadowczych podczas II wojny światowej".

Polska posiada ogromne złoża węgla kamiennego i brunatnego, które wystarczą na co najmniej 150 lat. Pełne ich wykorzystanie stoi jednak pod znakiem zapytania z uwagi na rosnące koszty i problemy związane z bezpieczeństwem wydobycia. Mimo to, możemy stać się prawdziwym Kuwejtem Europy, jeśli zamiast kopać zaczniemy węgiel zgazowywać pod ziemią.

W piątek o godz. 13.31 w Księżyc uderzyła rakieta skierowana przez amerykańską sondę LCROSS, a w kilka minut później sonda, która ją wysłała. Celem był krater w pobliżu południowego bieguna Srebrnego Globu. Całą operację NASA transmitowała na żywo na stronach internetowych oraz w swoim kanale satelitarnym.

Nowe rodzaj paliwa rakietowego to mieszanina zamrożonej wody i aluminiowego "nanoproszku" - informuje serwis "EurekAlert".

Naukowcy amerykańscy zrewidowali swoje prognozy dotycząc prawdopodobieństwa zderzenia się z Ziemią w 2036 roku asteroidy Apophis.

Ostatnio 15 milionów lat temu poziom dwutlenku węgla w atmosferze był tak samo wysoki jak obecnie - uważają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).

Alarm! Tak jednym słowem można scharakteryzować atmosferę, jaka panowała na VI Międzynarodowym Forum "Nauka i technologie we współczesnym społeczeństwie", które obradowało w dawnej stolicy Japonii - Kioto.

Montreal Neurological Institute and Hospital (The Neuro) of McGill University informuje, że zróżnicowane rodzaje treningu i uczenia się prowadzą do formowania się różnych typów pamięci.

Tegoroczną laureatką literackiej Nagrody Nobla została niemiecka pisarka pochodząca z Rumunii Herta Mueller. W takich powieściach jak "Sercątko", "Głód i jedwab" czy "Niziny" opisuje ona los ludzi wykorzenionych, tych, których historia wygnała z ojczystych stron.

Izraelscy fanatycy religijni w osiedlu Micpe Jerycho na Zachodnim Brzegu, niedaleko Jerycha w Autonomii Palestyńskiej, przystąpili do budowy naturalnej wielkości repliki Świątyni Jerozolimskiej.

Współcześni Skandynawowie nie są potomkami plemion, które przybyły na te ziemie pod koniec epoki lodowcowej.

Bezprecedensowe odkrycie setek skamieniałych jaj w południowoindyjskim stanie Tamilnadu stworzyło możliwość rozszyfrowania zagadki wymarcia tych gigantycznych gadów - pisze brytjyski dziennik "Times".

Francja zgadza się na zwrot Egiptowi spornych fragmentów fresków pochodzących z grobowca faraonów, o ile Kair udowodni, że zostały one wywiezione nielegalnie - poinformował w środę minister kultury Frederic Mitterrand.

XIX- wieczny pomysł Juliusza Verne'a, aby strzelać w kosmos z wielkiego działa może się doczekać realizacji - informuje "New Scientist".

Zastępując benzynę biopaliwem ze śmieci, można zredukować światowe emisje dwutlenku węgla od 29,2 do 86,1 proc. - wyliczyli naukowcy z Singapuru i Szwajcarii.