Świat nauki (archiwalne artykuły)

Udało się stworzyć trójwymiarowy model ludzkiego genomu - informuje "Science".
Jak powszechnie wiadomo, ludzkie DNA jest podwójną nicią, skręconą w kształcie trójwymiarowej spirali - helisy. Jednak długa nić DNA beznadziejnie by się poplątała, gdyby nie przyjęła określonego kształtu.
Łódzcy archeolodzy zakończyli pierwszy etap badań na terenie wczesnopiastowskiego grodziska w Tumie pod Łęczycą. W przyszłości - w ramach projektu unijnego "Tum pod Łęczycą. Perła romańskiego szlaku" - grodzisko ma zostać zrekonstruowane.
Krakowski Klaster LifeScience jest jednym z filarów "Global Innovation Network" (GIN) - międzynarodowego porozumienia mającego na celu połączenie powstających regionów nauk biomedycznych we wspólną sieć tak, by mogły one skutecznie współzawodniczyć z najbardziej rozwiniętymi ośrodkami life science na świecie.
Bezprzewodowa sieć przekaźników radiowych umożliwia śledzenie ludzi poprzez ściany - informuje serwis "EurekAlert".
Amerykańscy naukowcy stworzyli model powstawania skał pasiastych, które od 3,8 do 1,7 miliarda lat temu stanowiły dno oceanów, a potem zostały zastąpione bazaltami - podaje EurekAlert.
Sztokholm (PAP/AP,AFP,dpa,Reuters) - Amerykanie Elinor Ostrom i Oliver Williamson zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii - ogłosiła w poniedziałek w Sztokholmie Królewska Szwedzka Akademia Nauk. W tym roku noble przypadły za osiągnięcia w dziedzinie zarządzania ekonomicznego.
Warszawa zajmujeczwarte miejsce w globalnym rankingu aktywności użytkowników w społecznościowym projekcie naukowym "Galaktyczne Zoo". Warszawianie okazali się w ten sposób bardziej zaangażowanymi odkrywcami wszechświata niż mieszkańcy Nowego Jorku czy Berlina.
Wystartował jeden z czterech podprojektów wielkiego przeglądu nieba Sloan Digital Sky Survey SDSS-III. Podprojekt o akronimie BOSS ma na celu poszukiwania ciemnej energii.
Nauka złożonych zadań angażujących skupienie wzroku i precyzyjną koordynację ruchową, taki jak na przykład podczas żonglowania wymaga udziału substancji białej mózgu - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Izotopowa bateryjka wielkości małej monety może być źródłem zasilania przez setki lat i dać w tym czasie milion razy więcej energii niż typowe baterie - informuje serwis BBC News/Technology.
Niezwykły enzym XplA może zostać wykorzystany do usuwania zanieczyszczeń, pozostałych w glebie po eksplozji materiałów wybuchowych - informuje "The Journal of Biological Chemistry".
W jaki sposób uzyskać wodę na Księżycu? Można włożyć trochę piasku księżycowego do mikrofalówki. To najnowszy pomysł NASA na zapewnienie przyszłej bazie księżycowej tej niezbędnej substancji.
Zsyntetyzowano materiał, który reagując z dwutlenkiem siarki (SO2) czasowo wiąże SO2 w strukturze swoich cząsteczek, umożliwiając wykorzystane tego niebezpiecznego dla środowiska naturalnego gazu w przemianach chemicznych, gdzie substancja ta jest jednym z substratów - informuje "Energy & Environmental Science".
Synteza nanorurek węglowych prowadzona w reaktorze wypełnionym helem - zamiast w próżni - skutkuje wytworzeniem nanomateriału składającego się w 91 procentach z metalicznych nanorurek węglowych.
Decyzją obu izb amerykański Kongres nadał pośmiertnie honorowe obywatelstwo USA Kazimierzowi Pułaskiemu, polskiemu bohaterowi amerykańskiej wojny o niepodległość.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności