
Kosmiczny Teleskop Spitzera zaobserwował nowy pierścień Saturna, znacznie większy od dotychczas znanych. Jego dostrzeżenie było możliwe dzięki obserwacjom w podczerwieni.

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii przyznano za badania nad strukturą i funkcją rybosomu, struktury, odpowiedzialnej za wdrażanie w życie planów zapisanych w DNA.

Genetycznie zmodyfikowana wersja bakterii, przyswajającej złoto ze środowiska może pomóc w wykrywaniu złóż tego metalu - informuje "New Scientist".

W najbliższej przyszłości opłacalność baz na powierzchni naturalnego satelity Ziemi stanie się większa, niż korzyści uzyskiwane dzięki pracy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK).

Szkoła Policji w Pile wspólnie z Laboratorium Skanowania i Modelowania 3D przy Instytucie Historii Architektury Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej oraz firmą Leica Geosystems przeprowadziły rozpoznanie możliwości wykorzystania systemów skanowania 3D do oględzin i dokumentowania miejsca zdarzenia.

Na stole sześcionożny robot. Wokół tłum dzieci i dorosłych oczekujących w napięciu na ruch maszyny - sterowanej za pomocą myśli. Dokąd pójdzie? Po chwili rusza w lewo. Zatrzymuje się. Rozkaz trafia do niej dzięki łączności z komputerem, który odczytuje fale mózgowe operatora oczekującego na wykonanie określonego zadania.

Charles K. Kao, Willard S. Boyle i George E. Smith zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki za ujarzmienie światła na potrzeby nowych technologii. Kao odkrył, jak transmitować światło na długie dystanse poprzez włókna optyczne. Boyle i Smith po raz pierwszy opracowali sensor cyfrowy, pozwalający na stworzenie m.in. kamer i aparatów cyfrowych.

Dotąd stwierdzono istnienie w bezkresnej przestrzeni kosmicznej około 450 tysięcy obiektów zagrażających Ziemi, z których 6 tysięcy stanowi dla niej potencjalne niebezpieczeństwo; 1.050 spośród nich ma średnicę ponad jednego kilometra.

Akta brytyjskiego kontrwywiadu (MI5) nie zawierają niczego na temat domniemanego spisku na życie premiera i naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego, który zginął w Gibraltarze 4 lipca 1943 roku - powiedział PAP w poniedziałek autor opublikowanej właśnie historii MI5, prof. Christopher Andrew.

Nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznano trójce naukowców z USA - Elizabeth H. Blackburn, Jackowi W. Szostakowi i Carol W. Greider - za odkrycie, jak zakończenia chromosomów chronione są przez struktury o nazwie telomery oraz za odkrycie enzymu telomerazy.

Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące początków ewolucji - to cel badawczy jednego z trójki tegorocznych noblistów w dziedzinie medycyny i fizjologii, Jacka W. Szostaka.

Hybrydowe i elektryczne samochody oraz stacje do ich tankowania, samoloty na wodór, przydomowe wiatraki, niewielkie lokalne biogazownie, uprawy roślin energetycznych - tak już za 20 lat może wyglądać krajobraz energetyczny Polski.

Listę naukowców, którzy mają największe szanse na otrzymanie tegorocznych Nagród Nobla, przedstawili analitycy z sekcji naukowej agencji Reutera. Wśród potencjalnych kandydatów do nagrody nie ma ani jednego Polaka, ale jest Amerykanin o polsko brzmiącym nazwisku.

W późnym paleozoiku, 260 mln lat temu, praprzodek ssaków schronił się na drzewa, gdzie znalazł schronienie przed drapieżnikami - piszą naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady na łamach "Proceedings of the Royal Society B".

Indie umieściły w środę na orbicie okołoziemskiej jednocześnie siedem satelitów - podano w Delhi.