Świat nauki (archiwalne artykuły)

Do połowy maja na gliwickim rynku mają potrwać prace archeologiczne, związane z planowaną modernizacją historycznego centrum miasta.
Sumeryjskie gliniane tabliczki sprzed ponad 4000 lat pokryte pismem klinowym zostały przekazane irackim archeologom przez osobę, której personaliów nie ujawniono - donosi serwis internetowy Azzaman. Jak poinformował Amer al-Zaidi, dyrektor Biura Starożytności w mieście Nasirijja w południowym Iraku, archeologom przekazano 13 starożytnych glinianych tabliczek, pochodzących z czasów Trzeciej Dynastii z Ur, mezopotamskiej dynastii panującej nad zjednoczonym Sumerem i Akadem w latach 2113-2005 p.n.e.
Atrakcją majowego nieba będzie stosunkowo dobra widoczność większości jasnych planet - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Nad wózkiem inwalidzkim, który samodzielnie wjeżdża i zjeżdża po schodach, pracują naukowcy z Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Wózek ma być dużo lżejszy i wielokrotnie tańszy niż podobne urządzenia obecnie dostępne na rynku. Jest już gotowa pierwsza, laboratoryjna wersja pojazdu.
Nad materiałem zatrzymującym w ziemi wodę opadową, który może ułatwić roślinom wegetację w niekorzystnych warunkach, pracują naukowcy z Wrocławia i Katowic.
Polska obrończyni Doliny Rospudy - Małgorzata Górska - została laureatką prestiżowej amerykańskiej nagrody Fundacji Goldmanów, przyznawanej obrońcom środowiska naturalnego.
But z generatorem energii elektrycznej w obcasie może zasilać przenośne urządzenia elektroniczne - informuje serwis "EurekAlert". W taki sposób można by na przykład zasilać różnego rodzaju czujniki, GPS-y czy używane przez wspinaczy alarmowe urządzenia sygnalizujące swoje położenie.
Awaria taka jak w Czarnobylu nie jest możliwa w przyszłej polskiej elektrowni jądrowej - powiedział Maciej Jurkowski, wiceprezes Polskiej Agencji Atomistyki, główny inspektor dozoru jądrowego. Jego zdaniem wyklucza to technologia nowoczesnych reaktorów. "Nie budujemy reaktora, w którym taka awaria byłaby możliwa" - zaznaczył Jurkowski podczas poniedziałkowej konferencji, związanej z rocznicą awarii czarnobylskiej.
Wieloryby znaczą wiele dla klimatu - ich odchody przyczyniają się do wiązania węgla w oceanicznych wodach wokół Antarktydy - informuje "New Scientist".
Budowanie modelu teleskopu Hubble'a, wystawa jego modeli, poznawanie Układu Słonecznego - to tylko część atrakcji popularnonaukowej akcji, która odbędzie się 24 kwietnia w gdańskim Centrum Hewelianum. Akcję "20-tka teleskopu Hubble'a" zorganizowano dokładnie w 20. rocznicę umieszczenia na orbicie okołoziemskiej teleskopu Hubble'a.
Badania Profesora Ludwika Kostro z Uniwersytetu Gdańskiego dały podstawy do opracowania nowych metod pozyskiwania energii jądrowej. Dzięki reakcjom piezo-nuklearnym taka energia może powstawać w reaktorach jądrowych nowej generacji.
Wybuch podlodowcowego wulkanu Eyjafjoell na Islandii nie należy do największych w najnowszych dziejach erupcji. Palma pierwszeństwa należy do wulkanu Novarupta w Parku Narodowym i Rezerwacie Katmai na Alasce. Potężne rozmiary miały także wybuchy Pinatubo i Góra Św. Heleny.
Klimat Hiszpanii w ciągu minionego trzydziestolecia stał się cieplejszy znacznie szybciej niż w pozostałych krajach hemisfery północnej, wynika z badania przygotowanego dla ministerstwa środowiska Hiszpanii - podaje agencja AFP.
CHOMIK to nazwa polskiego penetratora geologicznego, który w ramach rosyjskiej misji kosmicznej Fobos-Grunt za kilka lat ma polecieć na księżyc Marsa - Fobosa. Prace nad instrumentem rozpoczęli właśnie naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.
Prom kosmiczny Discovery wystartował w poniedziałek rano z przylądka Canaveral na Florydzie. Celem jego misji jest transport zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności