Świat nauki (archiwalne artykuły)

Zagłady dinozaurów nie był winien duży meteoryt - ustalili rosyjscy naukowcy, którzy prowadzili badanie zachowania pola magnetycznego Ziemi. Twierdzą oni, że to właśnie pole magnetyczne Ziemi było przyczyną niejednokrotnych masowych wymieraniach żywych istot w historii planety.
Amerykańscy naukowcy z Narodowej Akademii Nauk ustalili jedenaście pytań, które nadadzą kierunek badaniom na najbliższe dziesięciolecie - podaje Akademia w komunikacie prasowym.
Paleontolodzy amerykańscy dokonali unikalnego odkrycia. Pod piaszczystymi wydmami w południowej części stanu Utah znaleźli dobrze zachowany szkielet nowego gatunku dinozaura, który żył na Ziemi przypuszczalnie 185 milionów lat temu.
Protony w Wielkim Zderzaczu Hadronów po raz pierwszy rozpędzono do - planowanej na obecnym etapie - energii 3,5 bilionów elektoronowoltów. Naukowcy z CERN osiągnęli taki rezultat tuż po piątej rano w piątek.
Ślady drapieżnictwa u drobnych organizmów żyjących na dnie płytkich mórz 240 mln lat temu odkrył polsko- amerykański zespół paleontologów. O wynikach badań informuje prestiżowy tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Naukowcy brytyjscy opracowali program komputerowy, "czytający" wspomnienia, powstające w mózgu człowieka. Odkrycia tego zdołali dokonać drogą analizy na komputerze danych, uzyskanych w wyniku tomografii magnetyczno-rezonansowej.
W najnowszej edycji czasopisma "Science" 41 ekspertów z różnych krajów dokonało gruntownej analizy danych dotyczących przyczyny zagłady dinozaurów i z różnych hipotez jednoznacznie wskazało na uderzenie asteroidy jako powód wielkiego wymierania tych gadów.
Trwają prace nad laboratoryjnymi modelami, które pozwolą na pełne zrozumienie, w jaki sposób powstają zawieszone w powietrzu cząstki (aerozole). Sprawa jest kluczowa, by możliwe było wiarygodne przewidywanie zmian klimatu - informuje "Science".
Ogromna galaktyka eliptyczna ESO 306-17 tkwi samotnie w przestrzeni kosmicznej, bo pochłonęła wszystkich swoich sąsiadów - wynika z analizy zdjęcia, wykonanego przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a.
Postępującego globalnego ocieplenia nie powstrzymałoby nawet zmniejszenie ilości promieniowania słonecznego docierającego do Ziemi, ani zmniejszona aktywność plam słonecznych - podaje internetowy serwis "New Scientst".
Algorytm Rover and Orbiter Delta Mars (RODM) został nominowany w kategorii „naukowe odkrycie roku” w plebiscycie Travelery 2009.
Sieć wielościennych nanorurek węglowych, ważąca zaledwie jeden gram, niczym gąbka potrafi zaabsorbować w swym wnętrzu nawet do 180 gramów oleju czy innych ciekłych, jak i lotnych substancji chemicznych.
Meteorolodzy z całego świata twierdzą, że obecna dekada jest najcieplejszą od czasu oficjalnego rejestrowania danych meteorologicznych, a rok 2009 okaże się najprawdopodobniej jednym z najcieplejszych lat.
Wystarczy unieść leżącą na biurku kartkę papieru, by pojawił się na niej nowy obraz. Tak działa metoda interakcji z komputerem, o której informuje "New Scientist".
Chiny zamierzają do 2013 roku wystrzelić na Księżyc swój pojazd do poszukiwania bogactw naturalnych na powierzhni naturalnego satelity Ziemi - poinformował dziennik "China Daily".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności