
Archeolodzy prowadzący prace badawcze w twierdzy Skopsko Kale w Skopje, stolicy Macedonii, odnaleźli skrzynię z największym skarbem złotych i srebrnych monet, jaki został odnaleziony na terenie kraju.

50 naczyń, zestaw form odlewniczych, tygiel oraz kamienne przedmioty o charakterze cyzelerskim odkryli na terenie pradziejowego cmentarzyska w Wartosławiu (woj. wielkopolskie) archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Chińscy archeolodzy poinformowali o postępach prac wykopaliskowych, prowadzonych na stanowisku koło Xi'an, stolicy prowincji Szensi w środkowych Chinach, gdzie znajduje się grobowiec pierwszego cesarza Chin i słynne figury Armii z Terakoty - informuje serwis internetowy People's Daily Online.

Aktywność genów Hox stanowi rodzaj nawigacji dla różnicujących się komórek macierzystych, dostarcza informacji o położeniu komórek w rozwijającym się organizmie oraz o rodzaj tkanki jaką mają w przyszłości stworzyć - informują naukowcy ze Szwecji na łamach pisma "PLoS Biology".

Nasza planeta traci zbyt dużo gatunków zwierząt i roślin - alarmują autorzy raportu ONZ opartego na analizie około 500 recenzowanych artykułów naukowych. Gatunki znikają zanim jeszcze naukowcy zdążą je dokładnie zbadać i poznać.

MPEG-7 Video signature tool - tak nazywa się nowe narzędzie do identyfikowania nielegalnych plików wideo. Jego wynalazcy z japońskiej firmy NEC mają nadzieję iż "wymusi ono usunięcie plików co do których istnieją prawa własności bądź autorskie".

Skrawek papieru, na powierzchni którego nadrukowano odpowiednie przeciwciała, pozwala na podstawową, szybką i niezwykle tanią analizę krwi. Nowy test, dzięki prostocie konstrukcji będzie mógł być powszechnie wykorzystywany również w biedniejszych rejonach świata, donosi "Analytical Chemistry".

Emisyjny tomograf pozytonowy, zbudowany na bazie materiałów organicznych, to wynalazek dr hab. Pawła Moskala z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

W piątek w Zatoce Meksykańskiej rozpoczęło się opuszczanie stalowej kopuły, którą nakryty będzie uszkodzony w wyniku zatonięcia platformy wiertniczej szyb, z którego wycieka ropa zanieczyszczająca wody zatoki i grożąca katastrofą ekologiczną u wybrzeży USA.

Nawet jedna nieprzespana noc może wywołać oporność komórek naszego organizmu na insulinę i zwiększyć ryzyko cukrzycy typu 2 - ostrzegają holenderscy naukowcy na łamach pisma "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".

W pracowniach Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (WF UW) naukowcy opracowali metody zapisu i odczytu informacji w pojedynczym atomie manganu. Przeprowadzony eksperyment może przyczynić się do budowy komputerów o ogromnych mocach obliczeniowych.

Las Erasmusa to akcja odnawiania ścieżki lasu dzięki sadzeniu nowych drzew przez zagranicznych studentów, potocznie nazywanych Erasmusami.

Co wykazały analizy DNA pobranego z kości Tutanchamona - młodo zmarłego faraona, sławnego z powodu klątwy zabójczej dla wszystkich członków ekspedycji, która w 1922 roku wydobyła jego szczątki z komnat grobowych? Te i inne tajemnice zdradzi archeolog i egiptolog prof. Karol Myśliwiec 6 maja, na spotkaniu Śląskiej Kawiarni Naukowej w katowickim Rondzie Sztuki.

Czy nanoroboty mogą wykonywać operacje w ciele człowieka? Czy już wkrótce część naszego jedzenia będą stanowiły nanokapsułki zawierające składniki odżywcze? O korzyściach i ryzyku, jakie wiążą się z nanotechnologiami, dowiedzą się uczestnicy "Nano Dni", które od 4 do 6 maja odbywają się na Politechnice Warszawskiej (PW). Spotkania są częścią europejskiego projektu "Time for nano".

Stopnienie całego dryfującego lodu na świecie spowodowałoby podniesienie się poziomu mórz i oceanów na świecie od 4 do 6 centymetrów. W morzach i oceanach pojawia się coraz więcej gór lodowych i kry, a przyczyną jest ocieplenie klimatu - odkryli naukowcy.