Świat nauki (archiwalne artykuły)

Rozwój mediów stawia dziś przed badaczami szereg wyzwań związanych z opisem nowych zjawisk. Szczególnie potrzebna wydaje się analiza warunków pełnego uczestnictwa w życiu społeczeństwa informacyjnego. Rozważenia wymagają również relacje między społeczeństwem informacyjnym a społeczeństwem obywatelskim w kontekście oddziaływania mediów.
NASA i koncerny lotnicze wiedzą, jak będziemy latać w przyszłości. W wizji pojawiają się latające skrzydła, dwukadłubowce z wyniesioną nad skrzydła kabiną załogi oraz maszyna z taśmowato - trapezowatymi skrzydłami.
Nowy rekord wśród znanych egzoplanet! Naukowcy ogłosili odkrycie planety pozasłonecznej, której temperatura wynosi około 3200 stopni Celsjusza.
W Szwecji 90% operacji histerektomii (usunięcia macicy) wykonywane jest przy użyciu robotów. W Polsce to nowość. Po raz pierwszy, takie zabiegi zaczęto wykonywać w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, za pomocą robota da Vinci.
Jak informuje "Nature Methods" - można sterować pracą układu nerwowego i mięśni robaków jedynie za pomocą niedrogich podzespołów z projektora LCD.
Zespół Martyna Poliakoffa - brytyjskiego chemika, z okazji jego urodzin, przygotował niezwykły prezent. Wygrawerowano na jego włosie tablicę Mendelejewa, tym samym tworząc najmniejszą z tablic pierwiastków na świecie.
Jak podaje People`s Daily Online - archeolodzy w środkowo-zachodnich Chinach odkryli starożytne cmentarzysko, zawierające aż 17 grobowców z czasów trzech różnych dynastii.
Badacze z USA mają nadzieję, że ich nowe odkrycie - cząsteczki, które mają część głównych cech czerwonych krwinek - otworzy drogę do opracowania syntetycznej krwi. Dzięki takiej krwi będzie można skutecznie leczyć wiele chorób.
W części kory mózgowej, naukowcy odkryli sieć aktywnych neuronów, które ich zdaniem, zachowują się jak członkowie portali społecznościowych - podaje portal Uniwersytetu Carnegie Mellon w USA.
Aby uniknąć ataku piratów na statek, należy użyć oślepiającego lasera z dalekim zasięgiem - informuje "New Scientist".
Jak się okazuje, powszechnie znana H2O zawiera ciężką wodę - ma w sobie izotop wodoru - deuteru. Chińscy naukowcy postanowili temu zaradzić i opracowali tańszą i bardziej przyjazną dla środowiska naturalnego technologię wytwarzania wody, która częściowo będzie pozbawiona ciężkiego izotopu - informuje pismo "Industrial & Engineering Chemistry Research".
Markowe alkohole przydały się japońskim naukowcom do uzyskania zjawiska nadprzewodnictwa. Nadprzewodnik wykonany z materiału przekładowego zawierającego żelazo, tellur i siarkę uzyskał najlepsze właściwości po moczeniu czerwonym winie - poinformował magazyn New Scientist.
Polsko-sudańską ekspedycję naukową "Fortece Sudanu" już 8 stycznia rozpocznie prace nad rozpoznawaniem ufortyfikowanych założeń architektonicznych pomiędzy V i VI Kataraktą nilową.
Amerykańscy naukowcy opracowali wózek inwalidzki, napędzany energią elektryczną, który umożliwi niepełnosprawnym poruszanie się w niemal każdym terenie - informuje "EurekAlert".
Na podstawie najnowszych danych satelitarnych, Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała mapę lądów. Można ją oglądać w Internecie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności