Świat nauki (archiwalne artykuły)

Papier i nowe technologie idą w parze? Tak! Dokładnie ten sam papier, którego używa się do druku gazet i książek, może być bazowym materiałem przy produkcji wyświetlaczy elektronicznych (tzw. e-papier). Stosuje się je w czytnikach e-książek - podaje ACS Applied Materials & Interfaces.
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau zainaugurowało pilotażowy projekt edukacji w internecie na temat historii holokaustu i niemieckiego obozu Auschwitz.
Jak powszechnie wiadomo, amerykańscy naukowcy potrafią udowodnić i wymyślić wiele. Tak jest i tym razem. Jak informuje "New Scientist" - najnowszy pomysł dotyczy przyrządzania posiłków za pomocą drukarki.
Programy komputerowe pomagające przewidzieć i ominąć korki, laptopy z zielonymi bateriami, a także holograficzne urządzenia mobilne - mają być dostępne od 2015 roku - informuje agencja Bloomberg.
Dzięki lokalizacji możemy korzystać z nawigacji, informacji o najbliższej stacji benzynowej, sklepie, czy banku. To jedna z najważniejszych usług dla użytkowników sprzętu informatycznego i telekomunikacyjnego.
Naukowcy z University of Glasgow, za pomocą technik nanotechnologicznych, stworzyli tak małą kartkę świąteczną, że na powierzchni przeciętnego znaczka pocztowego można by ułożyć 8276 takich kartek, a na typowej kartce formatu A5 - ponad pół miliona.
Jak podaje serwis internetowy AlphaGalileo, pracownik Uniwersytetu Technicznego w Delft w Holandii, Miguel Bruns Alonso, opracował inteligentny długopis, który "wyczuwa" poziom stresu piszącej nim osoby i pomaga go złagodzić.
Jak potwierdziły badania genetyczne, słonie są zróżnicowane silniej, niż sądzono. W Afryce żyją dwa gatunki słoni, a nie, jak wcześniej myślano - jeden.
Przy okazji innych badań, w tropikach odkryto nowy gatunek jemioły - potwierdzają brytyjscy naukowcy.
Sara Alotaibi, studentka technologii internetowych, w ramach swojej pracy magisterskiej stworzyła nowy serwis, pozwalający internautom na korzystanie z wielu kont internetowych przy użyciu odcisku palca zamiast hasła. Serwis nazywa się FingerID.
Naukowcy, dzięki znakom szczególnym, potwierdzili autentyczność głowy króla Francji Henryka IV Burbona, odnalezionej dwa lata temu w domu francuskiego emeryta. Zaginioną przez wieki zmumifikowaną głowę władcy pokazano w czwartek w Paryżu.
Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie odkryli, dlaczego sklonowany kot wygląda inaczej niż oryginał, a bliźniacy niekoniecznie są tacy sami. Mówi o tym nowe prawo statystyczne.
Jak informuje "New Scientist", naukowcom udało się zarejestrować ruchy żywej komórki w trzech wymiarach. A to wszystko dzięki żelowi z zawieszonymi w nim miniaturowymi, świecącymi znacznikami.
Podczas prac konserwatorskich w klasztorze sióstr bernardynek w Krakowie odkryto barokowe polichromie z połowy XVIII w. z sentencjami świętych i cytatami z Biblii.
Wrocławscy i łódzcy naukowcy opracowali biopreparat do pozbywania się odorów. Ich odkrycie spotkało się z dużym zainteresowaniem na Targach Wynalazczości w Seulu. Zdobywając złoty medal, pokonali 80 konkurentów w kategorii "Agriculture".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności