
Inżynierowie z Gliwic skonstruowali niezwykły pojazd - bezzałogowy samolot obserwacyjny FlyEye, który posiada unikatowe właściwości startu i lądowania. Obecnie jest już wykorzystywany przez polskie wojsko.

Ciekawe zachowanie pająka z Madagaskaru udało się sfilmować. Kryje się on w zawieszonych na krzakach muszlach ślimaków, w obawie przed drapieżnikami.

To pierwsza taka publiczna deklaracja polskich naukowców. Wykładowcy z Politechniki Warszawskiej sprawdzą i uzupełnią hasła internetowej encyklopedii w zakresie technologii informacyjnej.

Ptaki, które zamieszkują skażone tereny w okolicach czarnobylskiej elektrowni, mają o 5% mniejsze mózgi niż ptaki, które mieszkają w innych rejonach - informuje "PLoS One".

Naukowcy odkryli, że film złożony z nanocząsteczek dwutlenku tytanu i barwnika może pokrywać szyby okienne, elewacje budynków ze szkła, tworząc bardzo wydajne ogniwa słoneczne.

Aleksander Doba, jako czwarty człowiek na świecie przepłynął Atlantyk. Jego kajak zbudowano w szczecińskiej stoczni jachtowej - to bardzo wyrafinowana konstrukcja, która powstała przy użyciu kosmicznych technologii.

Jak informuje amerykańska agencja kosmiczna NASA, kosmiczny teleskop Keplera dostrzegł ponad 1200 potencjalnych nowych planet. Pięć z nich jest bardzo podobnych do Ziemi.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali urządzenie, które pomoże skutecznie walczyć z wadami wymowy u dzieci. A oprócz tego, zapewni im dobrą zabawę. Mikrofon, ustnik i komputer z odpowiednim oprogramowaniem, czyli e-dmuchawka.

Rosnąca liczba wypadków narciarzy na stokach to nie lada wyzwanie dla naukowców. Najnowszym pomysłem, jak poprawić bezpieczeństwo fanów sportów zimowych, mogą pochwalić się Włosi. Ich zdaniem dobre rozwiązanie to poduszka powietrzna zamontowana na kombinezonie.

Młodzi polscy naukowcy to nasz powód do dumy. Dlaczego? Wibrujące szelki w plecaku, które powiedzą ci o tym, że nie dopiąłeś suwaka; kombinezon dla motocyklistów, który poinformuje bliskich w razie wypadku - elektroniczna odzież hi-tech - to najnowsze osiągnięcie.

Amerykańscy naukowcy stworzyli sztuczny materiał o ujemnym współczynniku załamania światła. Może on się przysłużyć do budowy komputerów optycznych, mikroskopów, dzięki którym będzie można oglądać DNA, a także do urządzeń, które umożliwią optyczną niewidzialność.

Plastik wrażliwy na światło pomoże naprawić uszkodzoną siatkówkę - światłoczułą warstwę na dnie oka - informuje "New Scientist".

Obserwowanie przyrody pomaga informatykom podejmować słuszne decyzje. Wybierając spośród milionów możliwych rozwiązań problemów, kierują się tym, by naśladować zjawiska zachodzące w przyrodzie - mówi prof. Franciszek Seredyński z Instytutu Podstaw Informatyki PAN.

Jak informuje pismo "Nature Methods", za sprawą nowego oprogramowania, zautomatyzowane mikroskopy nie tylko odnajdują komórki o interesujących właściwościach, ale samodzielnie przeprowadzają eksperymenty, rejestrując ich przebieg.

Jak informuje serwis "Discovery News", gatunek sprzed ponad 200 mln lat, który może być praprzodkiem krokodyli, został odkryty w Teksasie.