Świat nauki (archiwalne artykuły)

Już po raz kolejny zgaśnie światło na całym świecie, w ramach akcji "Godzina dla Ziemi". To wyraz poparcia dla ochrony klimatu na planecie. Akcja organizowana przez ekologów z WWF 26 marca o godz. 20:30 odbywa się pod hasłem "Godzina dla Ziemi WWF. Spraw, by trwała dłużej".
Regularne sortowanie odpadów to nawyk jedynie połowy mieszkańców stolicy. Jedynie 1/5 zdaje sobie sprawę, ile śmieci wytwarza - to wyniki raportu "Niepełnosprawni dla Środowiska EKON".
Greenpower to wyścig samochodów elektrycznych, który poraz pierwszy odbył się w Anglii w 1999 roku przy współpracy z Institute of Mechanical Engineers. Powstał, aby promować inżynierię oraz technologie przyjazne środowisku, zachęcając w ten sposób młodych ludzi do podjęcia studiów technicznych.
Inowrocław, znane w Polsce miasto uzdrowiskowe, wzięli na cel naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odkryli ślady najstarszych tężni, wykorzystywanych do warzenia soli. Badania wskazują, że najstarsze tego typu budowle działały w II-IV wieku.
Falowy sen - to cecha charakterystyczna stada mew. Dzięki temu, zawsze któryś osobnik nie śpi i "stoi na czatach", pilnując całego stada.
Wyjątkowa pomoc dla śledczych w telefonach nowej generacji - to one pomogą śledzić podejrzanych w tłumie.
Niewielkie urządzenie, z czujnikiem podobnym do zegarka, może w przyszłości znacznie ułatwić mierzenie ciśnienia tętniczego krwi.
Zespół do Badań nad Średniowiecznym i Nowożytnym Toruniem pod kierownictwem prof. Krzysztofa Mikulskiego zanalizuje rozwój przestrzenny miasta od jego lokacji w 1233 aż do 1813 roku. Cezura końcowa wynika z likwidacji znacznej części przedmieść z powodu rozbudowy twierdzy w okresie napoleońskim. W opracowaniu zostanie uwzględnione środowisko naturalne późniejszego miasta i zasięg osadnictwa przedlokacyjnego.
Oceni jakość głosu i mowy on-line - aplikacja stworzona przez naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej, ze szczególną dedykacją dla tych, którym została usunięta krtań lub którzy mają wady wymowy.
Małe jest wielkie? Tak! Maleńki robot pływający w wodzie, może stać się wielkim osiągnięciem na drodze ku urządzeniom, które naprawią ludzki organizm od środka - podaje "New Scientist".
Centrum Nauki Kopernik będzie miało konkurencję na Śląsku. W ciągu kilku lat ma powstać Centrum Nauki Skłodowska-Curie w Katowicach.
Jak informuje "SpaceWeather" - astronomowie zaobserwowali najsilniejszy od ponad czterech lat wybuch na Słońcu. W ciągu najbliższych godzin materia z eksplozji dotrze do Ziemi i spowoduje, że zorze polarne będą bardziej intensywne, a nawet widoczne z terenu naszego kraju.
Proces zasypiania nie jest gwałtowny, lecz rozłożony w czasie, i choć nam samym ciężko jest uchwycić moment, w którym przechodzimy w stan snu, często zdarza się, że jesteśmy świadkami dziwnych zjawisk, subiektywnych doznań rozgrywających się na granicy snu i jawy.
Pewien naukowiec z Perth w Australii odkrył niemal dwa tysiące potencjalnych stanowisk archeologicznych na terenie Arabii Saudyjskiej, siedząc przy swoim komputerze. Korzystał jedynie z dostępnych w internecie zdjęć satelitarnych. Próbuje przekonać innych badaczy, że komputer, to wystarczające narzędzie do pracy.
Wirtualne laboratorium kolejowe, stworzone przez hiszpańskich naukowców, ma zapobiegać i likwidować zjawisko wibracji na liniach kolejowych, tramwajowych i w metrze.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności