Świat nauki (archiwalne artykuły)

W tym tygodniu mamy najlepszą w tym roku okazję do obserwowania Merkurego - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Każdy chętny może wziąć udział w liczeniu gwiazd gwiazdozbioru Lwa. Ogólnoświatowa akcja edukacyjna GLOBE At Night rusza już jutro.
O 2 w nocy naszego czasu, sonda kosmiczna Messenger z USA weszła na orbitę Merkurego - to pierwsze tego typu dokonanie w historii lotnictwa kosmicznego.
Słonie, które widzą lwa w pobliżu chronią się w cieniu starszych samic, naśladują ich zachowanie. To właśnie samice najlepiej odróżniają prawdziwe zagrożenie od jego pozorów.
Już w sobotę na naszym niebie wyjątkowe widowisko. Będzie można podziwiać Księżyc, duży, jasno świecący i w pełni. Tego dnia będzie najbliżej Ziemi.
Przez ostatnie 40 lat, na mapie Polski, zmniejszył się o 75% obszar występowania chomika europejskiego. W skali Europy jest to zagrożony gatunek.
Jak sprawdzić powiązanie działań mózgu z zachowaniem? Pomóc może miniaturowy skaner, który pozwala rejestrować zmiany fal mózgowych - skonstruowali go naukowcy z USA.
Chory na stwardnienie zanikowe boczne, 43-letni Brytyjczyk - zapisał wzorce swojej mowy, by w przyszłości, gdy będzie musiał używać syntezatora mowy, mógł własnym głosem czytać młodszemu synowi - podaje BBC News/Health.
Sól o mocniejszym smaku, niskokaloryczny cukier oraz tłuszcz, po którym nie utyjemy – tak wyglądają skutki zastosowania nanotechnologii w przemyśle spożywczym. Naukowcy zapowiadają nową generację „chemii” kulinarnej, która ma być nie tylko smaczna, ale i zdrowa.
Naukowcy opracowali nowoczesną metodę badania, czy dana substancja może być lekiem. Za pomocą zaawansowanych technik holograficznej i spektroskopowej, monitorowali zmiany zachodzące we wnętrzu komórek stanowiących tkankę - informuje "Journal of Biomedical Optics".
Nowe technologie, które pomogą sędziemu meczu piłki nożnej być bardziej obiektywnym, już w przyszłym roku będą testowane - informuje "New Scientist". Przyda się nadgarstek sędziego i miniaturowy komputer w piłce.
Czy można uregulować rytm serca tic-tac`em? Tego jeszcze nikt nie zbadał, ale naukowcy z USA opracowali rozrusznik serca wielkości dwukalorycznego cukierka.
Jak informuje magazyn naukowy "Technology Review" - naukowcy z Ameryki skonstruowali urządzenie, które pomoże chorym na ostrą postać jaskry - ma monitorować ciśnienie śródgałkowe. To komputer, wielkości milimetra sześciennego, który można wszczepić do oka.
CD-ROM, odpowiednia płyta - już. Masz w domu laboratorium. Jak informuje "Lab on a Chip", naukowcy przekształcili ten prosty zestaw komputerowy w super nowoczesny moduł analityczny, dzięki któremu można wykryć obecność cząstek lub mikroorganizmów w próbkach poddanych badaniu.
Jak informuje amerykańska agencja kosmiczna NASA, wahadłowiec Discovery dostarczył do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nowy, wielofunkcyjny moduł.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności