
W krajach rozwiniętych jednym z najważniejszych mediów dostępu do internetu staną się w 2006 roku sieci bezprzewodowe - uważa firma analityczna Masters&Holland. Sieci bezprzewodowe będą instalowane głównie w Europie, USA i Azji.

Automatyczny teleskop ASAS, zaprojektowany i zbudowany przez dr. hab. Grzegorza Pojmańskiego z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, odkrył swoją drugą kometę - informuje Cyrkularz Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w Iranie w starożytnym mieście Gur, pierwszej stolicy dynastii Sassanidów, archeolodzy odkryli bramę wielkiej budowli - donosi serwis internetowy Mehr News Agency.

Przez ponad 500 lat historycy uważali, iż ostatni władca Wikingów został pochowany obok swojej matki. Z ostatnio przeprowadzonej analizy DNA wynika jednak, że jest inaczej. Tajemniczą kobietą może być synowa króla.

Polska znalazła się na pierwszym miejscu w
międzynarodowym prestiżowym rankingu informatyków Top Coder, prowadzonym przez amerykańskie firmy informatyczne.

Ponad połowa galaktyk obserwowanych w pobliskim Wszechświecie ma za sobą zderzenia z innymi galaktykami - informuje najnowszy numer czasopisma "Astrophysical Journal".

Sztuczny nos pomoże zdemaskować oszustów, którzy fałszują odciski palców - informuje "New Scientist".Skanery linii papilarnych są stosowane coraz szerzej - na lotniskach, w komputerach, telefonach komórkowych, a nawet przenośnych pamięciach masowych flash. Jednak można je oszukać za pomocą fałszywych palców z silikonu, żelatyny czy nawet plasteliny.

Grupa amerykańskich uczonych doszła do wniosku, że najlepszymi graczami giełdowymi są... "funkcjonalni psychopaci". Opisuje to w poniedziałek brytyjski "Times". Okazuje się, że ludzie z zaburzeniami emocjonalnymi są bardziej skłonni do podejmowania finansowego ryzyka. Co więcej, ludzie z uszkodzeniami mózgu mogą jakoby podejmować właściwe decyzje finansowe - relacjonuje "Times".

Uważany za jednego z największych drapieżników w historii tyranozaur prawdopodobnie nie byłby w stanie usłyszeć krzyków swych ofiar - czytamy w ostatnim "New Scientist".

Archeolodzy odkryli w Meksyku boisko liczące
2500 lat. Gra w piłkę miała wielkie znaczenie podczas królewskich i religijnych ceremonii starożytnych Majów - donosi meksykański serwis internetowy El Universal.

Platyna, pallad i inne rzadkie metale pochodzące z samochodowych katalizatorów zanieczyszczają powietrze i glebę amerykańskich miast - informuje pismo "Environmental Science and Technology".

Nowy wykrywacz kłamstw ma umożliwić badanie prawdomówności w sposób niedostrzegalny dla badanego - informuje "New Scientist".

"Zapewnienie pacjentowi łatwiejszego dostępu do wiedzy, umożliwienie konsultacji medycznych na odległość, a także wspomaganie metod badań poprzez wykorzystanie nowoczesnego sprzętu elektronicznego - to podstawowe zadania, jakie powinna wypełniać informatyzacja w medycynie" - powiedział minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber w piątek w Pułtusku podczas VI Sympozjum Sekcji Informatyki Medycznej Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Pismo Ludwika I z obietnicą oddania córki
Jadwigi za mąż Wilhelmowi Austriackiemu oraz odręczny rysunek króla Jana III Sobieskiego to niektóre z dokumentów prezentowanych od wtorku na najnowszej wystawie w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.

Naukowcy odkryli dwa geny, których mutacje
mogą być przyczyną bezpłodności - donosi najnowszy numer pisma "Current Biology". Co szósta para na świecie ma problemy z poczęciem dziecka. W wielu przypadkach przyczyny tych problemów nie są znane. Grupa naukowców z Uniwersytetu Stanu New Jersey Rutgers, pod kierunkiem Andrew Singsona oraz Pavan Kadandale, odkryła dwa nowe geny, nazwane egg-1 i egg-2, których mutacje mogą być przyczyną bezpłodności.