
Po raz pierwszy udało się zaobserwować wszystkie trzy składniki Gwiazdy Polarnej - informują astronomowie na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego. Jednym z najczęściej popełnianych powszechnie błędów
astronomicznych jest uznawanie Gwiazdy Polarnej za najjaśniejszą gwiazdę nieba.

Globalne ocieplenie klimatu przyczynia się
do wymierania wielu gatunków płazów, szczególnie żab z rodziny Atelopus - wynika z badań opublikowanych w najnowszym numerze tygodnika "Nature".

Kobiety sygnalizują swoją płodność bardzo dyskretnie - za pomocą zmian zapachu potu wydzielanego w ciągu cyklu miesięcznego - zaobserwowali naukowcy z Czech. Informację na ten temat zamieszcza czasopismo naukowe "Ethology".

U pewnego gatunku mrówek jedne osobniki biorą na siebie rolę nauczycielek, inne zaś - uczennic - donosi najnowszy numer tygodnika "Nature".

Znajdujące się na Kujawach i Pomorzu "polskie piramidy", czyli grobowce megalityczne z IV tysiąclecia p.n.e, mogły spełniać rolę znaków granicznych, wyznaczających terytoria rodowe lub plemienne - przypuszczają naukowcy.

Nanotechnolodzy opracowali nowy materiał
przypominający żel lub pianę, zbudowany z milionów maleńkich zamkniętych przestrzeni, w których zgromadzone jest powietrze. Materiał ten został wykorzystany do produkcji nowoczesnych, znakomicie izolujących termicznie wkładek do butów - informuje rzecznik prasowy Aspen Aerogels.

Coraz więcej państw europejskich wyraża obawy przed kolejnym "suchym" rokiem. Francja, Hiszpania i Portugalia alarmują, że znów mogą pojawić się susze, podobne do tych w 2005 roku, które spowodowały masowe pożary lasów, ogromne
straty w zbiorach i wymusiły racjonowanie wody w południowej Europie.

Orientacja seksualna wpływa na to, jak nasz
mózg reaguje na twarze mężczyzn i kobiet -zaobserwowali naukowcy ze Szwajcarii. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Current Biology".

Około 400 przedmiotów wydobyto ze starożytnego grobowca pochodzącego sprzed ponad 600 lat w
Zhongxiang, w prowincji Hubei w środkowych Chinach - donosi serwis internetowy China.org.

Astronauci NASA uczą się prowadzenia
medycznych badań obrazowych USG. Pozwoli to lepiej radzić sobie z nagłymi problemami medycznymi w kosmosie. W porównaniu z innymi aparatami do badania wnętrza ludzkiego ciała - aparatami rentgenowskimi, tomografem komputerowym czy zwłaszcza rezonansem magnetycznym - USG (ultrasonograf) jest urządzeniem wyjątkowo lekkim i małym, zwykle też mniej kosztownym. Poza tym nie emituje szkodliwego promieniowania.

System kamer i czujników ruchu i ciepła zdalnie sterowanych za pomocą sygnału z satelity bezpośrednio z instytutu badawczego już niebawem umożliwi biologom środowiskowym dwudziestoczterogodzinne, całoroczne obserwacje życia dzikich zwierząt - informuje University of California, Berkeley.

Piękne zdjęcie Tethys na tle tarczy Saturna
przesłała sonda Cassini - poinfomowała NASA. Tethys to naturalny księżyc Saturna, odkryty przez Giovanniego Cassiniego 21 marca 1684 roku. Jest to dość duże ciało o średnicy 1060 kilometrów, poruszające się po prawie kołowej orbicie w średniej odległości 294.6 tysięcy kilometrów od Saturna. Pełen obieg wokół Saturna zajmuje Tethys tylko 1.888 dnia.

Madagaskar stopniowo powiększa swoje tereny chronione - w 2005 roku ochroną objęto tam dodatkowe milion hektarów - oświadczyła ekologiczna organizacja Wildlife Conservation Society (WCS).Podczas światowego kongresu parków narodowych w RPA we wrześniu 2003 r. prezydent Madagaskaru Marc Ravalomanana zobowiązał się, że zwiększy obszary chronionej przyrody z ówczesnych 1,7 mln hektarów do 6 mln hektarów do końca 2008 roku.

Naukowcy odkryli bakterie żyjące w symbiozie z odżywiającymi się grzybami i mrówkami - donosi najnowszy numer "Science". Mrówki z gatunku Cyphomyrmex costatus zamieszkują wilgotne lasy
Ameryki Środkowej. Zakładają kolonie w glebie, pod kamieniami lub martwymi drzewami.

W ruinach budowli Majów w San Bartolo w Gwatemali odkryto najstarsze znane znaki hieroglificznego pisma Majów z okresu 300-200 lat p.n.e. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze tygodnika "Science".