
Osoby finansowo zasobniejsze są szczęśliwsze od ubogich, ale ich szczęście zależy nie tyle od zarobków, co od rezultatów porównania z innymi - informuje serwis "EurekAlert". Badania nad zależnością między pieniędzmi, a szczęściem przeprowadzili socjolog Glenn Firebaugh z Pennsylvania State University oraz absolwentka Harvard University - Laura Tach.

Badania przeprowadzone w chińskich laboratoriach dowodzą, iż alkohole (metanol i etanol) użyte jako alternatywne paliwo dla silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa (GDI) wykazują podobne właściwości fizyczne, jak obecnie stosowana benzyna - informuje czasopismo naukowe "Energy&Fuels".

Niedźwiedzie polarne potrafią przepłynąć nawet 100 kilometrów w jeden dzień - odkryli norwescy naukowcy. Przy pomocy satelitarnego nadajnika namierzyli oni niedźwiedzicę, która przebyła wpław dystans ponad 70 kilometrów.

Dzieci mogą płakać już w łonie matki, w siódmym miesiącu ciąży - informują badacze z Nowej Zelandii.

Rozwój technologii, pojawienie się nowych materiałów spowodowało ponowne zainteresowanie instytutów badawczych metodą pozyskiwania energii elektrycznej bezpośrednio z ciepła, co stanowi alternatywę dla ogniw słonecznych generujących prąd ze światła widzialnego - informuje czasopismo naukowe "Opto&Laser Europe".

Dowody na istnienie komet krążących wokół wygasłej gwiazdy przynoszą obserwacje, wykonane podczerwonym Teleskopem Kosmicznym Spitzera - poinformowali astronomowie na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Astronomiczmego.

Dwie genetycznie zmodyfikowane odmiany
kukurydzy mogą być sprzedawane w Unii Europejskiej jako żywność - zdecydowała w piątek Komisja Europejska.

Międzynarodowy zespół fizyków opublikował w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Physical Review Letters" wyniki badań wskazujących na istnienie nowej cząstki materii. Wśród badaczy jest Polka - dr Izabella Zychor z Instytutu Problemów Jądrowych (IPJ) w Świerku - poinformował PAP rzecznik IPJ Marek Pawłowski.

Prawie 800 gatunków z całego świata znalazło się na sporządzonej przez naukowców liście zwierząt najbardziej zagrożonych wyginięciem. Można je uratować jedynie przez szybkie działania i ochronę resztek ich siedlisk - apelują ekolodzy.

Po przebudzeniu mózg pracuje jak po kilku piwach, a na pewno gorzej niż po nieprzespanej nocy - zaobserwowali badacze amerykańscy.

Władze czeskiego Przerowa rozpoczęły przygotowania do budowy muzeum łowców mamutów, które ma stanąć w obrębie jednego z najznamienitszych europejskich wykopalisk z wczesnej epoki kamienia. Projekt ma być realizowany wspólnie z miastem Ozimek na Opolszczyźnie, gdzie powstaje park paleontologiczny.

Dzięki nowej technologii można będzie oglądać ulubione programy telewizyjne przebywając w dowolnym miejscu Ziemi, o ile mają taminternet -informuje "New Scientist". System "Locationfree" firmy Sony pozwala naszemu laptopowi łączyć się z tunerem telewizyjnym, który zostawiliśmy w domu.

Stosując zaawansowany układ optyczny współpracujący z generatorem światła laserowego można wykryć przybliżoną wielkość pojedynczych cząsteczek badanego wirusa lub innych cząstek o nanometrycznej średnicy, i to w czasie 1 milisekundy - informuje "Physical Review Letters".

Pokryte nowo opracowanym polimerem szyby budynków i samochodów mogą emitować światło, nie tracąc swojej przezroczystości -informuje "New Scientist". Takie szyby od dawna są marzeniem projektantów i architektów, jednak dotychczasowy stan technologii nie pozwalał na wytwarzanie
dostatecznie przezroczystych wyświetlaczy.

Przodkowie ludzi byli kiedyś pożywieniem drapieżnych ptaków - uważa antropolog z RPA. Twierdzi, że udało mu się udowodnić, iż słynny "chłopiec z Taung" - znalezisko sprzed 2 mln lat - został zabity przez afrykańskiego orła.