Świat nauki (archiwalne artykuły)

Komórki macierzyste pochodzące od sklonowanych zarodków są identyczne z naturalnymi zarodkowymi komórkami macierzystymi - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Po wielu dziesięcioleciach wysiłków udało się zasymulować zjawiska towarzyszące zmianie stanu skupienia cieczy - na przykład wrzeniu wody czy topnieniu lodu - informuje pismo "Physical Rewiev Letters".
Mała cząsteczka zapisana w tzw. niekodującym DNA wpływa na połączenia między neuronami i w ten sposób może regulować procesy uczenia się i zapamiętywania - wykazali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza tygodnik "Nature".
Hiszpańscy naukowcy z uniwersytetu w Kadyksie uważają, że znaleźli dowody na to, że człowiek neandertalski dotarł do Europy nie tylko przez Środkowy Wschód, ale również pokonując Cieśninę Gibraltarską - podał brytyjski "The Guardian".
Rekiny wielorybie, które występują w
przybrzeżnych wodach Australii, są coraz mniejsze - czytamy na stronie serwisu BBC News. Według ekologów, w ostatnim dziesięcioleciu średnia długość ciała tych ryb zmniejszyła się o dwa metry - z siedmiu do pięciu metrów.
W warunkach całkowitej ciemności, jakie
panują np. w czasie hibernacji różnych ssaków, aktywuje się enzym odpowiedzialny za spalanie tłuszczu - zaobserwowali badacze z USA.
Tysiące maleńkich magnesów umożliwi produkcję nowej generacji procesorów komputerowych, w których zamiast tranzystorów wykorzystywane będą bardzo ściśle upakowane nanometrycznej wielkości magnetyczne wyspy - donosi tygodnik naukowy "Science".
Białko, bez którego zarodek nie może przetrwać w macicy - zidentyfikowali naukowcy z USA. Jego brak lub mutacje mogą być jedną z przyczyn kobiecej niepłodności - napisali autorzy artykułu na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Motorola (NYSE: MOT) ogłosiła podpisanie strategicznych umów z Google i Eastman Kodak Company podczas trwających od 5 do 8 stycznia Międzynarodowych Targów Elektroniki Użytkowej w Las Vegas, International CES. Dzięki rozpoczęciu globalnej współpracy miliony użytkowników telefonów komórkowych zyskają możliwość korzystania z popularnej wyszukiwarki Google. Natomiast 10-letnia umowa z Eastman Kodak Company jest zapowiedzią nowej jakości fotografii cyfrowej w telefonach komórkowych Motoroli.
Dzięki niewielkiemu lecz bardzo pojemnemu odtwarzaczowi firmy Prestigio możesz mieć wszystkie ulubione filmy i zdjęcia zawsze przy sobie i dzielić się nimi z przyjaciółmi bez konieczności korzystania z komputera. Firma Prestigio, jedno z najdynamiczniej rozwijających się międzynarodowych przedsiębiorstw działających w obszarze technik mobilnych i odwzorowywania obrazu, wprowadziła na polski rynek serię odtwarzaczy multimedialnych Prestigio Multimedia Portable Player PMP - 301.
Po raz pierwszy od niemal 50 lat udało się
odkryć nowy sposób wytwarzania światła spójnego - informuje pismo "Physical Review Letters". Światło spójne to światło, którego fale mają taką samą długość(monochromatyczne) i są zgodne w fazie, dzięki czemu w wyniku interferencji dają stałe prążki interferencyjne.
Kenii trwa akcja przenoszenia nosorożców
z kilku parków narodowych do rezerwatu przyrody Meru. Do 5 lutego ma tam trafić 33 osobniki białych i czarnych nosorożców.
W chińskiej prowincji Shanxi natrafiono na ślady nieznanego dotychczas historykom państwa sprzed 3000 lat - donosi serwis internetowy China Daily.
Opracowano aparat cyfrowy, w którym ostrość można korygować już po zrobieniu zdjęcia - informuje "New Scientist". Zasadniczą częścią każdego aparatu fotograficznego czy kamery wideo jest obiektyw.
Zmienia się tradycyjna tabela stratygraficzna
wyznaczająca poszczególne okresy w geologicznej przeszłości Ziemi. W nowym podziale dziejów naszej planety, zaproponowanym przez
Międzynarodową Komisję Stratygraficzną (ISC) i zaaprobowanym przez Międzynarodową Unię Nauk Geologicznych (IUGS), zniknie m.in. nazwa
czwartorzędu jako młodszego okresu ery kenozoicznej.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności