Świat nauki (archiwalne artykuły)

Malezyjska firma Pioneer Bio Industries ogłosiła we wtorek, że znalazła nowe źródło energii, które może zastąpić paliwa kopalne - etanol, pozyskiwany z żywicy pewnego gatunku palmy.
Arktyka jest szczególnie zagrożona zmianą klimatu - wynika z ogłoszonego w piątek w Brukseli raportu opracowanego przez Międzyrządową Grupę Ekspertów ds. Ewolucji Klimatu (IPCC).
Zmiany klimatu w wyniku ocieplenia będą w Europie silne, lecz niejednakowe. Przede wszystkim ucierpi południe, zaś północ początkowo na tym skorzysta - wynika z opublikowanej w Brukseli II części raportu Międzyrządowej Grupy Ekspertów ds. Ewolucji Klimatu (ang.IPCC).
Zmiana klimatu grozi zniszczeniem Wielkiej Rafy Koralowej i innych cudów przyrody na Ziemi, jeśli rządy państw nie zmniejszą emisji gazów cieplarnianych - ostrzega organizacja obrońców przyrody WWF.
Ponad połowa dziko rosnących na świecie gatunków magnolii wyginie w związku z ingerencją człowieka w ich środowisko - ostrzegają botanicy. Czerwoną Księgę Roślin Magnoliowatych - dokument mówiący o zagrożeniach tej grupy roślin - opublikowały organizacje botaniczne Botanic Gardens Conservation International (BGCI) oraz Fauna and Flora International (FFI).
Fullereny, najpóźniej odkryta alotropowa forma węgla, nie ma tak negatywnego wpływu na mikroorganizmy, jak dotąd sądzono. Testy przeprowadzono na zasiedlonej przez typowe gruntowe mikroorganizmy "naturalnej" próbce gruntu, którą zanieczyszczono fullerenami - donosi "Environmental Science & Technology".
W wodach antarktycznych złowiono gigantyczną kałamarnicę ważącą aż 495 kilogramów. To światowy rekord - informuje w czwartek w internetowym wydaniu australijski dziennik "Age".
Wielu wielkim rzekom grozi wyschnięcie z powodu zmiany klimatu oraz budowy tam i zapór. Wpłynie to negatywnie na zasoby świeżej wody i zagrozi formom życia w morzach - poinformowała międzynarodowa organizacja ochrony przyrody WWF.
Tempo groźnego dla środowiska ocieplania klimatu zależy także od tego, jak wietrzymy mieszkanie, gdzie ustawimy lodówkę i ile wody zagotujemy na herbatę. Energetycy przypominają, że w małej skali od każdego z nas zależy, ile dwutlenku węgla trafi do atmosfery.
Modyfikacja chemiczna drobinek aluminium dodawanych do ekologicznych lakierów typu "metalik" zmniejsza ich matowienie - donosi "Dalton Transactions". Nowoczesne lakiery swoje właściwości oraz charakterystyczny metaliczny efekt zawdzięczają dodatkom różnego rodzaju drobinek metalu.
Zanieczyszczenie powietrza w górach może ograniczać ilość deszczu, jaka tam spadnie. Ten bezpośredni związek po raz pierwszy stwierdzono wyraźnie w najnowszym numerze "Science".
W rejonie Morza Bałtyckiego ocieplanie klimatu prawdopodobnie będzie następowało w tym stuleciu szybciej niż w innych rejonach świata - wynika z przedstawionego raportu.
W wyniku globalnego ocieplenia światowa gospodarka może stracić w ciągu najbliższych 50 lat do 20 proc. produktu brutto - ocenili autorzy raportu przygotowanego na zlecenie brytyjskiego rządu.
Ornitolodzy z Międzynarodowego Komitetu Ochrony Wodniczki BirdLife poinformowali, że zagrożony wyginięciem, a bytujący w Polsce rzadki ptak - wodniczka - zimuje w Senegalu. Według specjalistów, rozwiązano jedną z największych zagadek ornitologicznych ostatnich lat.
Sójki robią zapasy jedzenia na następny dzień - donoszą naukowcy z Cambridge na łamach numeru pisma "Nature". Planowanie przyszłości jest skomplikowaną umiejętnością dotychczas przypisywana tylko ludziom.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności