
Po raz pierwszy do ponad 40 lat w Japonii odnotowano złożenie jaja przez dziko żyjące bociany białe i wyklucie się z niego pisklęcia. Pisklę wykluło się na zachodzie kraju w gnieździe umieszczonym na słupie o wysokości 13 metrów.

Mięsożerne gąbki, 585 nowych gatunków skorupiaków oraz setki gatunków innych bezkręgowców odkryto w głębinach wokół Antarktydy. Naukowcy europejscy sugerują, że wody te mogły być "kolebką życia" organizmów morskich.

Ulepszona metoda ochrony kasztanowców przed szkodnikiem tych drzew, szrotówkiem, jest dla rośliny mniej inwazyjna niż dotychczasowa, i zabezpiecza je na co najmniej cztery lata - przekonywali w środę na konferencji w Warszawie naukowcy i pracownicy Łazienek Królewskich.

Metan, który ulatnia się ze zbiorników wodnych znajdujących się przy tamach hydroelektrowni, może być wykorzystany do celów energetycznych, zamiast trafiać do atmosfery, gdzie powoduje efekt cieplarniany.

W Unii Europejskiej elektrownie, które najbardziej zanieczyszczają atmosferę emisjami dwutlenku węgla znajdują się w Grecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Polsce - wynika z opublikowanego raportu organizacji obrońców środowiska WWF.

Trałowanie dna morskiego ma być zakazane na 1/4 obszaru światowych oceanów - ustaliły kraje z regionu południowego Pacyfiku.

Około 885 martwych fok, w większości szczeniąt, wyrzuciły od marca fale na kazachski brzeg Morza Kaspijskiego. Przyczyna śmierci fok nie jest jasna - podały władze.

Organizacja obrońców środowiska naturalnego Greenpeace zapowiedziała, że przy niemieckich autostradach ustawi tablice, ograniczające dozwoloną prędkość do 120 kilometrów na godzinę.

Żyjąca w Bieszczadach, największa w Polsce populacja niedźwiedzi, nadal zachowuje się zgodnie z pierwotnymi instynktami. Szacuje się, że w Bieszczadach i Beskidzie Niskim przebywa ponad 110 tych drapieżników.

Pozornie niewyczerpane zasoby mórz kurczą się, a ich biologiczna różnorodność maleje. Powinno temu zapobiec wprowadzenie odpowiednich regulacji oraz obszarów chronionych - mówili uczestnicy poświęconej zachowaniu bioróżnorodności mórz konferencji "Countdown 2010" w Berlinie.

W ciągu dwunastu ostatnich lat na plażach w Wielkiej Brytanii prawie dwa razy wzrosła liczba śmieci i odpadków - wynika z badania za rok 2006 opublikowanego przez Towarzystwo Ochrony Morza (MCS).

Uprawy soi na terenach powstałych po wycince lasów deszczowych Amazonii przyczyniają się bardziej do zmian klimatu, niż pastwiska, gdyż drastycznie redukują ilość opadów - informuje najnowsze wydanie tygodnia "New Scientist".

Na całym świecie maleje populacja żab. Z najnowszych badań wynika, że ubywa ich także w rejonach objętych ochroną - informuje tygodnik "PNAS".

Sadzenie drzew w rejonach, gdzie długo leży śnieg może przyspieszyć ocieplanie się klimatu, ponieważ drzewa absorbują światło słoneczne, które odbijałoby się od śniegu - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Areszt lub grzywny do pięciuset złotych grożą przyłapanym na gorącym uczynku podpalaczom traw. Przekonanie o korzyściach wynikających z wypalania traw, łąk i szuwarów jest powodem poważnych strat dla środowiska oraz kosztów dla straży pożarnej. Co roku w woj. śląskim ma miejsce kilka tysięcy takich podpaleń.