Świat nauki (archiwalne artykuły)

W fabryce samochodów Nissan Motor Co., Ltd. w Barcelonie jeszcze przed końcem lata zostanie zainstalowanych 606 paneli słonecznych - podały służby prasowe Nissana. Zajmą one powierzchnię 3000 m kw. i będą wytwarzać 308 000 kWh energii elektrycznej rocznie, co przyczyni się do obniżenia emisji CO2 o 110 ton.
Zastąpienie kruszywa z kamieniołomów stosowanego do produkcji cementu portlandzkiego zanieczyszczonymi chemicznie osadami dennymi wydobytymi z pogłębianych portów czy rzek, może nie tylko obniżyć koszty produkcji cementu, ale również ułatwić zagospodarowanie trudno utylizowalnego materiału powstałego na skutek pogłębiania akwenów wodnych - informuje "Enviromental Science & Technology".
Kobiety ciężarne narażone na działanie zanieczyszczeń powietrza ze spalin samochodowych częściej rodzą małe dzieci - wynika z najnowszych francusko-niemieckich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.
W sierpniu rozpoczną się prace ziemne i budowlane nad rzeką Rospudą (Podlaskie) w obszarze Natura 2000, związane z budową obwodnicy Augustowa. 31 lipca kończy się termin ochronny lęgu ptaków - poinformował na konferencji prasowej w Augustowie dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie (GDDKiA) Zbigniew Kotlarek.
Przetwarzanie moczu może być odpowiedzią na globalny brak fosforu w przyszłości - sugeruje naukowiec z Australii. O jego badaniach informuje serwis "News in Science".
Komputerowa symulacja pozawala na przewidywanie zanieczyszczenia środowiska, jakie występuje w okolicy ruchliwych dróg. Dzięki tej metodzie udało się określić, że nawet 50 proc. toksycznych substancji, np. miedzi, ołowiu i kadmu, mogłoby nie trafić do środowiska, gdyby w odpowiedni sposób została zabezpieczona i utylizowana woda odpływowa pochodząca z drogi - donosi "Journal of Environmental Monitoring".
UNESCO po raz pierwszy skreśliło obiekt z listy światowego dziedzictwa przyrody. Stało się to na skutek decyzji Sułtanatu Omanu, który zmniejszył o 90 procent powierzchnię rezerwatu oryksów arabskich.
Chiny planują ogłoszenie moratorium na produkcję biopaliw ze zbóż i innych roślin; zalecają producentom przerzucenie się na uprawy dotąd mniej popularne w Chinach, np. sorgo - poinformowała chińska agencja Xinhua.
Nielegalny wyrąb lasów może zniszczyć w ciągu najbliższych 10 lat ostatnie ostoje orangutanów. Świat powinien włączyć się w pomoc dla Indonezji, by powstrzymać przemyt zarówno drewna, jak i małp - wynika raportu ONZ.
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło do zniknięcia 24 indonezyjskich wysp, które znalazły się pod wodą w wyniku niszczącej środowisko działalności człowieka i zjawisk naturalnych - poinformowały źródła w ministerstwie ds. zasobów morza i rybołówstwa w Dżakarcie.
Pestycydy mogą zmniejszać plony roślin motylkowych, zamiast je zwiększać -informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Fioletowa, fluorescencyjna żaba, to jeden z 24 nowych gatunków, jakie naukowcy odkryli na południowoamerykańskich wyżynach Surinamu. Eksperci ostrzegają jednocześnie, że istnieniu tych zwierząt zagraża nielegalne wydobycie złota.
Potężne himalajskie lodowce cofają się gwałtownie i mogą zniknąć w ciągu najbliższych 50 lat. Lodowce Himalajów, które rozciągają się na długości 2.400 km od Pakistanu poprzez Indie, Chiny, Nepal i Bhutan, zasilają dziewięć z największym rzek Azji, od których zależy życie 1,3 miliarda ludzi.
Polskie brzegi Bałtyku są nieustannie niszczone i ubywa ich na całej długości. Jest to skutek procesów naturalnych i działalności człowieka - powiedział Ryszard Dobracki z Oddziału Pomorskiego Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) na konferencji "Geozagrożenia - zmniejszanie ryzyka, podnoszenie świadomości".
Pół tony śmieci zebrał i usunął z Mount Everestu japoński himalaista. Ken Noguchi już po raz piąty zdobył najwyższy szczyt świata, ale nie chodzi mu wcale o to, żeby przecierać nowe szlaki, lecz sprzątać
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności