
Malejąca populacja tygrysów w Indiach nie odbuduje się nigdy, a ocalenie tych, które przeżyją mimo kłusownictwa i kurczenia się ich siedlisk, wymaga cudu - twierdzi indyjski ekolog i znawca tygrysów Valmik Thapar.

W ciągu ostatniego dziesięciolecia w lasach deszczowych Sri Lanki odkryto 35 nowych gatunków żab - potwierdzili badacze na łamach pisma "Raffles Bulletin of Zoology". Jednocześnie 17 gatunków wyginęło, 11 innych jest skrajnie zagrożonych wyginięciem.

Po raz pierwszy od 1990 roku, w Stanach Zjednoczonych zanotowano spadek emisji dwutlenku węgla (CO2), jaki trafia do atmosfery z rur wydechowych nowych aut osobowych oraz lekkich półciężarówek, donosi "Environmental Science and Technology".

Prądy morskie El Nino i La Nina wpływają na liczebność populacji oceanicznego fitoplanktonu, a pośrednio też na klimat Ziemi - stwierdzili amerykańscy naukowcy wykorzystujący pomiary z satelity NASA.

Obecnie połowę rzeki Jordan - biblijnego miejsca chrztu Chrystusa - stanowią ścieki - alarmują ekolodzy. Według nich, rzece zagraża zupełne wyschnięcie.

Silne zanieczyszczenie atmosfery we Włoszech skraca przeciętnie perspektywę życia mieszkańców tego kraju o dziewięć miesięcy - pisze prasa włoska, powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Gigantyczne fale na oceanie, których odległość między grzbietami wynosi setki kilometrów, nabrały tempa w efekcie globalnego ocieplenia. O wynikach modelowania informuje serwis internetowy NewScientist.com.

W najbliższych pięciu latach wzrośnie wykorzystanie energii wiatrowej i jądrowej - wynika z raportu firmy PricewaterhouseCoopers (PwC). Jest on efektem badania przeprowadzonego wśród 114 firm z branży energetycznej działających w 44 krajach.

Odsalanie wody morskiej w celu uzyskania wody pitnej jest niewłaściwym sposobem radzenia sobie z brakami wody i może się przyczynić do zaostrzenia zmian klimatu - podała w Genewie organizacja obrońców przyrody WWF.

Parlament Europejski przegłosował zakaz handlu futrami psów i kotów w Unii Europejskiej. Zakaz, który musi jeszcze zostać formalnie zaakceptowany przez rządy państw UE, ma wejść w życie od 31 grudnia 2008 roku.

Za pośrednictwem rzek i z promów pasażerskich do Bałtyku trafiają tony ścieków, alarmują przedstawiciele międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF.

Z powodu zagrożenia dla nietoperzy sąd administracyjny w Dreźnie wydał orzeczenie, zabraniające rozpoczęcia planowanej na przyszły tydzień budowy mostu nad Łabą.

Islandia realizuje ambitny program, którego celem jest pierwsza na świecie całkowita rezygnacja z paliw kopalnych. Głównym źródłem energii, stosowanym powszechnie zarówno w przemyśle jak i gospodarstwach domowych oraz w transporcie, będzie wodór, którego spalanie jest całkowicie nieszkodliwe dla środowiska, bowiem nie powoduje żadnych zanieczyszczeń ani efektu cieplarnianego w atmosferze.

Odrastanie zniszczonych lasów tropikalnych zależy od równowagi pomiędzy stężeniami azotu i fosforu - wynika z badań opublikowanych na łamach "Nature".

Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone, zajmując w ubiegłym roku pierwsze miejsce na liście największych światowych emitentów do atmosfery dwutlenku węgla - wynika z raportu zajmującej się stanem środowiska na świecie wpływowej holenderskiej pozarządowej organizacji Netherlands Environmental Assessment Agency.