
W próbkach pobranych z kilku niemieckich rzek, stanowiących dopływy Renu, naukowcy odnotowali podwyższony poziom pestycydów, których stężenie waha się wraz z porami roku, ale zawsze przekracza dozwolone normy, donosi "Journal of Environmental Monitoring".

Globalne ocieplenie trwa i jego skutki już zaczynamy odczuwać - ocenił w poniedziałek dr Grzegorz Żarnowiecki z Zakładu Meteorologii i Bioklimatologii Akademii Świętokrzyskiej. Jednak nie ma pewności czy to działalność człowieka przyczynia się do zmian klimatu, dlatego nie wiadomo, czy np. strategie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych będą w stanie zatrzymać ten proces.

Japonia przeznaczy w ciągu pięciu lat 2 mld USD na program pomocy krajom azjatyckim, w szczególności Indiom i Chinom, w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych - podają japońskie media.

W Azji, w rejonie Ganga-Meghna-Brahmaputra, od lat stosuje się wysuszone krowie odchody jako opał.

Wyrąb indonezyjskich lasów tropikalnych i rabunkowa gospodarka leśna, prowadzona obecnie w tym kraju, może stać się "klimatyczną bombą", groźną dla światowego środowiska - ostrzegła ekologiczna organizacja Greenpeace w specjalnym raporcie.

Stare budowle i kamienne rzeźby przetrwały wiele burz, najeźdźczych armii i złodziei. Teraz 80 procentom chińskich zabytków z listy światowego dziedzictwa kultury UNESCO zagraża zanieczyszczenie powietrza i kwaśne deszcze, powstające głównie ze spalania węgla - podała chińska agencja Xinhua.

Ponad jedna trzecia ryb rzecznych w Europie jest zagrożona wyginięciem - wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i jej Zasobów (UICN).

W Szwecji już działa trzecia co do wielkości na świecie elektrownia wiatrowa. Pierwsza turbina wiatrowa w Lillgrund została uruchomiona, a pierwsze elektrony przesłano kablem morskim do wybrzeży Skanii.

Niemal jednej trzeciej małp grozi wyginięcie z powodu niszczenia przez ludzi dżungli tropikalnych, handlu dzikimi zwierzętami i polowań - alarmuje Światowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN).

Przewidywane na nadchodzące stulecia, średnie temperatury na świecie mogą spowodować masowe wymieranie - ostrzegli naukowcy brytyjscy. Naukowcy podejrzewają, że przyszłe temperatury na Ziemi mogą się zbliżyć do takich, jakie występowały w fazach cieplarnianych we wczesnej historii Ziemi, kiedy wymarło 95 proc. roślin i zwierząt.

W atmosferze, na lądzie, w oceanie, faunie i florze Arktyki zachodzą zmiany związane z ociepleniem - potwierdzają najnowsze obserwacje tej części świata.

Kraje nadbałtyckie należące do Konwencji Helsińskiej podjęły decyzję o przygotowaniu planu ograniczenia zanieczyszczeń i naprawy szkód wyrządzonych Bałtykowi.

Na północnym zachodzie Chin, w Xinjiangu (Sinkiang) powstanie największy na świecie park narodowy, swym obszarem przewyższający słynny amerykański park narodowy Yellowstone - podała chińska agencja prasowa Xinhua.

Kraje nordyckie są najbardziej zielone i ekologicznie czyste, a najlepszym krajem do życia jest mimo ciężkich zim Finlandia - wynika z najnowszej analizy przeprowadzonej przez wydawnictwo Rider's Digest.

Norwegia zbuduje pierwszą na świecie elektrownię na wodę morską, eksplorując w ten sposób nową postać energii odnawialnej - poinformował norweski koncern energetyczny Statkraft, który wystąpił z tą inicjatywą.