Świat nauki (archiwalne artykuły)

Nowa technologia pozwala wytwarzać piwo przy niższym zużyciu energii i mniejszej emisji odpadów - informuje "New Scientist".
Niemal wszystkie rafy koralowe świata umrą do końca wieku, jeśli temperatury będą rosnąć w tempie przewidzianym przez Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC).
Szalik antyspalinowy zaprezentowano we Włoszech. Składniki tkaniny, z której jest zrobiony, "odpychają" trucizny z ulicznego smogu. W takim szaliku można oddychać pełną piersią.
Podziemne wody, wypompowywane z kopalń węgla kamiennego, mogą służyć do ogrzewania obiektów czy np. podgrzewania dróg na powierzchni - oceniają naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, którzy badali możliwość pozyskania energii z wód geotermalnych na Śląsku.
Antarktyczna populacja pingwinów skurczyła się z powodu globalnego ocieplenia, gdyż topniejący lód niszczy ich stanowiska lęgowe i ogranicza źródło pożywienia - wynika z opublikowanego raportu organizacji ekologicznej WWF.
Ocieplanie się klimatu oraz masowe wylesianie doprowadzą do 2030 roku do całkowitej likwidacji lub poważnego zniszczenia blisko 60 procent amazońskiej puszczy - podała w swoim najnowszym raporcie organizacja obrońców przyrody WWF.
Świat zjada więcej niż produkuje, a ceny żywności będą rosły ze względu na przeznaczanie areału pod uprawy roślin energetycznych i ze względu na zmiany klimatu, niosąc ze sobą ryzyko niepokojów społecznych.
Zagrożenie powodziami będzie w latach 70. naszego wieku trzykrotnie większe niż obecnie i obejmie aż 150 mln ludzi - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Wielkie pożary i monstrualne powodzie - rok 2007 podbił liczne rekordy klęsk żywiołowych - przypomniała organizacja obrońców przyrody WWF z okazji rozpoczęcia na Bali konferencji klimatycznej.
Rozwód wywiera negatywny wpływ na środowisko - wynika z badań opublikowanych przez naukowców z Uniwersytetu Michigan w USA.
Rybacy łowiący dorsza na Morzu Północnym muszą się liczyć w przyszłym roku z ograniczeniami połowów nawet o jedną czwartą - poinformowało PAP w komunikacie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Na całym świecie posadzono w 2007 r. ponad miliard drzew, przekraczając tym samym cel wyznaczony w ubiegłym roku przez ONZ, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Największe projekty zalesiania zrealizowano w Etiopii i Meksyku - powiadomiła oenzetowska agenda ds. ochrony środowiska (UNEP).
Rzeki i jeziora północnej Europy i Ameryki, których woda stała się brunatna, powracają do bardziej naturalnego stanu, podobnie jak w okresie przedindustrialnym. Oznaką tego jest brązowienie ich wód.
Przebywający w Japonii duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama ostrzegł, że dynamicznie rozwijany chiński przemysł zagraża kruchej równowadze ekologicznej Tybetu a trwająca dewastacja środowiska tej krainy może bezpośrednio dotknąć setki milionów ludzi.
W większości krajów świata, przeważnie biednych, rolnictwo znacznie ucierpi wskutek ocieplania się klimatu - przewidują amerykańscy eksperci z Center for Global Development i Peter P. Peterson Institute for International Economics w Waszyngtonie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności