Świat nauki (archiwalne artykuły)

Sprzedawane w Europie auta emitują średnio około 160 g dwutlenku węgla (CO2) na kilometr. W Polsce średnia ta jest niższa i wynosi 155 g/km - poinformował instytut Samar, monitorujący rynek motoryzacyjny.
Komisja Europejska chce, by Polska zwiększyła wykorzystanie odnawialnych źródeł energii z obecnych 7 do 15 proc. w roku 2020 - dowiedziała się PAP z dwóch niezależnych źródeł w Brukseli.
Przewidywany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce do 2025 roku wymaga przygotowania do eksploatacji nowych złóż węgla brunatnego i budowy przy nich elektrowni - ocenili specjaliści.
W ostatniej dekadzie Antarktyda Zachodnia i Półwysep Antarktyczny coraz szybciej tracą lód - wynika z obserwacji naukowców brytyjskich, opublikowanych w piśmie "Nature Geoscience".
Znaleziono dowody na obecność lodowców na Ziemi w najbardziej "cieplarnianych" momentach jej historii, ok. 91 mln lat temu - ogłosił międzynarodowy zespół naukowców na łamach "Science".
Władze Paryża wpadły na pomysł, jak walczyć z plagą naturalnych choinek porzucanych masowo zaraz po świętach na ulicach stolicy Francji: bożonarodzeniowe drzewka będą wykorzystywane jako kompost w miejskich parkach.
Chińscy konsumenci zużywają za dużo toreb, które ponadto nie są we właściwy sposób utylizowane i w rezultacie marnowana jest cenna ropa naftowa oraz zaśmieca się kraj - uznał rząd w oświadczeniu umieszczonym na swojej stronie internetowej (www.gov.cn).
Gwałtowne ocieplenie Arktyki można częściowo tłumaczyć napływem energii od równika ku biegunowi północnemu - twierdzą naukowcy na łamach pisma "Nature".
Rosyjscy ekologowie twierdzą, że rząd ignoruje ich niepokoje o stan przyrody na terenach, gdzie mają powstać obiekty zimowych igrzysk olimpijskich 2014 w Soczi.
Na Śląsku mogą powstać ośrodki rekreacyjno-sportowe, których atrakcją będą wody geotermalne - stwierdzili eksperci Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) pod kierunkiem dr Eleonory Solik-Heliasz.
Zamieszkujące Antarktykę pingwiny Adeli mogą wymrzeć w ciągu pięciu, dziesięciu lat z powodu zdecydowanego ocieplenia, jakie zaszło tam ostatnich dekadach i nie ustaje. O najnowszych spostrzeżeniach ekologów informuje serwis "National Geographic".
Islandia realizuje ambitny program, którego celem jest całkowita rezygnacja z paliw kopalnych. Głównym źródłem energii, stosowanym powszechnie zarówno w przemyśle jak i gospodarstwach domowych oraz w transporcie, ma być wodór, którego spalanie jest całkowicie nieszkodliwe dla środowiska, bowiem nie powoduje żadnych zanieczyszczeń ani tzw. efektu cieplarnianego.
Najwyższe zwierzę świata, żyrafa, może należeć nie do jednego, a co najmniej do sześciu gatunków. Mówią o tym najnowsze badania genetyczne. Obecnie uważa się, że żyrafy reprezentują jeden gatunek, w obrębie którego występują liczne podgatunki.
Prezydent Brazylii Ignacio Lula da Silva oświadczył, że pomimo protestu jednego z biskupów, prace zmierzające do odwrócenia biegu jednej z największej rzek Ameryki Południowej - Sao Francisco - będą kontynuowane.
W ramach walki ze zmianami klimatycznymi Komisja Europejska (KE) zaproponowała kary finansowe dla producentów aut, którzy od 2012 roku nie będą przestrzegać limitów emisji dwutlenku węgla przez produkowane przez siebie samochody.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności